Już po raz 16-ty odbędzie się Szczecin Music Fest – festiwal muzyczny, który odbywa się w Szczecinie od 2004 roku! Jest to pierwszy szczeciński festiwal prezentujący najważniejsze zjawiska współczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem, na którym występują artyści wielu stylów i gatunków. Ich wspólnym mianownikiem jest właśnie world music, czyli twórcze sięganie do regionalnych tradycji muzycznych.

Dotychczas wystąpili m.in.: Cesaria Evora, Jan Garbarek, Bajofondo Tango Club, Mariza, Sinead O’Connor, Pat Metheny, Paco De Lucia, Herbie Hancock, Calexico, Marcus Miller, Chris Botti, Zaz, Selah Sue, Hugh Laurie, Gotan Project, Orchestra Baobab, Mulatu Astatke, Katie Melua, Macy Gray, Omara Portuondo, Suzanne Vega, Melody Gardot.

Organizatorzy ogłosili ostatnio kolejnych artystów. W Szczecinie usłyszmy Morcheebe, Nouvelle Vague oraz Lisę Gerrard!


Morcheeba to legenda brytyjskiego trip hopu. Zespół powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych i wydał dotychczas dziewięć studyjnych albumów, które sprzedały się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Twórcy hitów takich, jak „The Sea”, Otherwise”, czy „Rome Wasn’t Built In A Day”.

Obecnie trzon Morcheeby stanowią Skye Edawrds i Ross Godfrey, którzy też stworzyli zespół wraz z Paulem Godfreyem w 1995 roku. Morcheeba od ponad dwóch dekad utrzymuje się na piedestale najlepszych trip hopowych grup na świecie, niezmiennie zachwycając i zaskakując fanów.

Zespół znany jest z fantastycznych występów na żywo. Do Polski przyjedzie promować swój najnowszy, dziewiąty album „Blaze Away”, który został wydany po pięcioletniej przerwie. Płyta zadziwia świeżością i zręcznością, z jaką Skye i Ross poruszają się między muzycznymi gatunkami. Po ponad dwóch dekadach na scenie Morcheeba nie musi nic udowadniać, tworząc muzykę bez schematów i ograniczeń. „Blaze Away” emanuje artystyczną wolnością i niezwykłą swobodą. Na płycie pojawiają się także znakomici goście, Roots Manuva, Benjamin Biolay, czy Amanda Zamolo.


Ideą przewodnią albumu “BooCheeMish” było połączenie unikalnych głosów – chórzystek z The Mystery Of The Bulgarian Voices, genialnej wokalistki Lisy Gerrard (Dead Can Dance) oraz światowego mistrza beatboxu – SkilleRa. The Mystery Of The Bulgarian Voices to najsłynniejszy bułgarski chór uhonorowany najważniejszymi muzycznymi nagrodami na świecie, m.in. nagrodą Grammy. Punktem wyjścia ich najnowszej płyty był bułgarski folklor, jedna z najstarszych tradycji muzycznych w Europie o ponad 1000-letniej historii. Tradycyjne pieśni inspirowane codziennym życiem i rytuałami ludzi. Unikalność śpiewu i głosów wyrażających głębokie ludzkie emocje to najbardziej harakterystyczne elementy bułgarskiego folkloru. Każda z chórzystek pochodzi z innego regionu Bułgarii i ma unikalną barwę głosu. Ich połączenie w wielogłos chóru tworzy magiczne, niezapomniane brzmienie. 

Lisa Gerrard to wyjątkowa, obdarzona wspaniałym głosem wokalistka. Przez lata swojej muzycznej kariery, pod wpływem różnorodnych tradycji muzycznych, wypracowała unikalny styl śpiewania. Jedną z jej głównych inspiracji był właśnie tradycyjny bułgarski styl śpiewu. Unikając prostego naśladownictwa Lisa Gerrard odnalazła własną interpretację muzyczną i na tej bazie skomponowała utwory. Wokalistka wykreowala wlasny język muzyczny śpiewając bez użycia słów. Opiera się on na założeniu, że sam ludzki głos jest najbardziej autentycznym i głębokim wyrazem emocji. Taka forma śpiewu tworzy absolutnie niezwyklą atmosferę podczas koncertów. Muzyczna współpraca Lisy Gerrard z bułgarskim chórem zaowocowała wyjątkowym, niemal organicznym brzmieniem. 

SkilleR to Mistrz Świata Beatboxu z 2012 roku. W ostatnich latach jego muzyczne przedsięwzięcia zmierzały do podniesienia beatboxu do rangi wokalnej sztuki. To muzyczna droga której kierunki wyznaczyli tacy wielcy wokaliści jak m.in. Bobby McFerrin. Wykorzystując własny głos do tworzenia rytmów i dźwięków, SkilleR uczestniczył w wielu muzycznych przedsięwzięciach nawiązujących do różnorodnych tradycji muzycznych. W projekcie “BooCheeMish” wykorzystuje swoje unikalne możliwości głosowe do wzmocnienia tradycyjnych bułgarskich rytmów. Razem z Lisą Gerrard i wokalistkami chóru tworzą na scenie niezwykłą atmosferę i magiczny koncert. Koncert “BooCheeMish” to muzyczna podróż, w której towarzyszyć będą nam nie tylko głosy, ale też brzmienia tradycyjnych instrumentów, m.in: gadulka, tambura i kaval. Na program koncertu składają się utwory Lisy Gerrard z akompaniamentem zespołu oraz SkilleRa i chóru, tradycyjne pieśni w wykonaniu chóru oraz specjalne kompozycje we wspólnym wykonaniu Lisy Gerrard i chóru. Autorem aranżacji i oryginalnych kompozycji jest kompozytor i dyrygent Petar Dudakov.


Nouvelle Vague to francuski kolektyw muzyczny, który w roku 2003 założyli producenci Marc Collin i Olivier Libaux. Formacja nazwą nawiązuje do zjawiska nowej fali we francuskiej kinematografii w latach 60. Choć ich twórczość to przede wszystkim covery, ale ich dobór i wyjątkowy sposób podania wyróżniają zespół od początku kariery.

Pierwszy album Nouvelle Vague z 2004 roku zawierał nowe wersje klasycznych utworów z nurtu new wave, z repertuaru takich zespołów jak Joy Division, Dead Kennedys, The Clash i Depeche Mode. Wszystkie utwory utrzymane były w klimacie łagodnej bossa novy z kobiecym wokalem. Krytycy zachwycali się zaskakującym odczytaniem popularnych utworów, a publiczność od razu pokochała ich styl łączący dobry smak połączyli z …przewrotnością. Kolejny album, zatytułowany „Bande à Part” (2006) to kolejne ciekawe covery znanych utworów między innymi „Ever Fallen in Love?” Buzzcocks, „Blue Monday” New Order, „The Killing Moon” Echo and the Bunnymen i „Heart of Glass” Blondie. Piosenki znalazły uznanie wśród specjalistów od reklamy i kilka z nich zostało wykorzystanych w kampaniach w Wielkiej Brytanii i USA. W nagraniach albumu „Bande à Part” Nouvelle Vague wsparły wokalistki, między innymi Mélanie Pain, Marina Celeste i Phoebe Killdeer. Oryginalność projektu przełożyła się na międzynarodowy sukces grupy, miliony sprzedanych płyt oraz trasy i koncerty w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak londyńska Royal Albert Hall, Hollywood Bowl w Los Angeles czy paryska Olympia. W 2011 roku zespół rozpoczął współpracę ze znanym projektantem Jean-Charlesem de Castelbajac. W tym czasie założyciele Nouvelle Vague brali udział także w innych projektach muzycznych.

W 2016 roku ukazal się ich ostatni album „I Could Be Happy”. Ponownie są to klasyczne utwory punkowe i post-punkowe w charakterystycznym dla Nouvelle Vague klimacie i stylu. Album wyróżnia udział zaproszonych gości – kubański zespół wspiera grupę w „A Manner of Speaking”, mariachi z Meksyku w utworze „Killing Moon”, a indyjscy instrumentaliści w „Ever Fallen in Love”. Raz jeszcze przekonujemy się jak ciekawie i udanie można modelować i przetwarzać muzykę.

W 2019 roku zespół celebruje swoje 15-te urodziny. Podczas europejskiej trasy koncertowej zobaczymy wspaniałe wokalistki – Mélanie Pain oraz Élodie Frege, które od lat współtworzą niezapomniany klimat Nouvelle Vague.

Bilety można zakupić tutaj.