Wojciecha Lichtańskiego nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby trochę interesuje się młodą polską sceną jazzową. Urodzony w 1989 roku saksofonista ma na swoim koncie szereg sukcesów i wyróżnień. Warto tu wymienić choćby Grand Prix i nagrodę „Indywidualność Jazzowa” zdobyte z Vehemence Quartet na 51. edycji Jazzu nad Odrą czy Grand Prix i nagrodę „Aniołka Jazzowego” na 15. Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa.

Dziesiątki koncertów w kraju i zagranicą oraz czas spędzony u boku wielu znakomitych muzyków (m.in. David Doróżka, Jorge Vistel, czy Ed Partyka) zaprocentowały doświadczeniem, ale też potrzebą samodzielności i realizacji własnych, w pełni autorskich pomysłów. Już na albumie „Live!” z 2013 roku (nagranym jeszcze z pierwszym kwartetem Sound Lab) Lichtański dał się poznać jako urodzony lider i świetny kompozytor, ale to właśnie „Iga” jest krążkiem na którym pokazuje na co naprawdę go stać. Wielowymiarowość, dojrzałość i szlachetne brzmienie to główne cechy kompozytorskiego stylu lidera, który z wyczuciem buduje napięcie, dba o rozwój akcji, ale też konsekwentnie realizuje swoją wizję.

Jako instrumentalista Lichtański imponuje nienaganną techniką, niesamowitym wyczuciem melodii i energią, która nie opuszcza go nawet w bardziej melancholijnych momentach, dzięki czemu muzyka na „Idze” jest tak żywa i daleka od często powielanych jazzowych klisz. Ogromna w tym też zasługa pozostałych muzyków. Patryk Dobosz (perkusja), Kuba Dworak (kontrabas) i Mateusz Pałka (akordeon, fortepian) wraz z Wojciechem Lichtańskim tworzą coś więcej niż tylko kolejny kwartet świetnych instrumentalistów.

Questions to zespół z krwi i kości, którego charakter nie pozostawia wątpliwości, że „Iga” zagości w odtwarzaczach znacznie dłużej niż przeciętny krążek ze współczesnym jazzem.

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.