Finalista konkursu pianistycznego im. Arthura Rubinsteina, solista na scenach filharmonii Berlina, Tokio i Tel Awiwu oraz kompozytor Ohad Ben-Ari wystąpi podczas drugiej edycji POLIN Music Festivalu.

17 lutego w Muzeum POLIN pianista zaprezentuje koncert muzyki kameralnej żydowskich kompozytorów, a na scenie towarzyszyć mu będą Jing Zhao (wiolonczela) i Michael Guttman (skrzypce).

Podczas kameralnego koncertu trzeciego dnia POLIN Music Festivalu artyści wykonają Wariacje na temat melodii hebrajskiej Paula Ben-Haima uznawane za pierwszy i zarazem jeden z najznakomitszych izraelskich utworów na trio. W tej samej obsadzie zabrzmi wersja kompozycji Ben-Ariego Violins of hope napisana na zamówienie Filharmoników Berlińskich dla upamiętnienia 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Program koncertu uzupełni muzyka Ernesta Blocha i Henriego Mari-Cykierta.


Podczas koncertu w Muzeum POLIN Ohad Ben-Ari sięgnie także po wyjątkową partyturę: kompozycje Josimy Feldschuh – nastoletniej pianistki, która w warszawskim getcie występowała jako solistka z artystami Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej. Choć dziewczynę udało się wyprowadzić z getta, w 1943 roku zmarła na gruźlicę. Wojnę przetrwał jej notatnik, w którym zapisywała swoje własne utwory. Zeszyt Josimy, z którego kopii grać będzie Ohad Ben-Ari, znajduje się dziś w zbiorach Instytutu Yad Vashem.

Kariera urodzonego w Izraelu Ohada Ben-Ari rozpoczęła się w wieku 12 lat od występów z Israeli Philharmonic Orchestra. Jako pianista zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, między innymi na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium oraz Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina. Zaowocowało to wieloma zaproszeniami do występów w recitalach, jako solista z orkiestrami i jako kameralista na całym świecie.

POLIN Music Festival, w tym roku odbędzie się pod hasłem Historia między dźwiękami między 15 a 17 lutego. Na scenie Muzeum POLIN wystąpią m.in. JACK Quartet, Michael Guttman, Linus Roth, Jing Zhao i orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Marzeny Diakun. Podczas trzech dni na uczestników festiwalu czekają m.in. prawykonanie utworu symfonicznego inspirowanego wystawą stałą 1000 lat historii Żydów polskich, premiera poematu muzycznego o życiu Mieczysława Wajnberga, koncert kwartetów smyczkowych Johna Zorna oraz wieczór z żydowskim tangiem.

Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

Szczegóły: https://www.polin.pl/pl/polin-music-festival