Niemożliwe znów stało się realne! Spektakularny projekt „PIANO.PL” z udziałem kilkunastu wybitnych pianistów powraca w pełnej wersji na koncertach w Warszawie i Poznaniu. Za koncert i płytę „PIANO.PL” Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki, zwyciężyła też w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku, Album Roku oraz Wokalistka Roku.

Wydawało się, że tego koncertu nie da się powtórzyć! Że spotkanie kilkunastu tak nieprawdopodobnie zajętych artystów w jednym miejscu i w jednym czasie mogło się zdarzyć tylko raz. Przypomnijmy, że premierowy koncert w maju 2016 r. planowany był z blisko dwuletnim wyprzedzeniem. W obliczu jednorazowości wydarzenia pocieszeniem było nagranie live, które ukazało się w jako CD, DVD oraz płyta winylowa.  


Szczęśliwie koncerty PIANO.PL w pełnej wersji nadal mają miejsce. Niemniej zdarza się to bardzo rzadko, a każde z tych wydarzeń jest wielkim, (około)jazzowym świętem.

Do tej pory, na przestrzeni dwóch i pół roku od premiery projektu pełnoobsadowe koncerty zabrzmiały tylko kilka razy!

Po raz kolejny będzie można ich doświadczyć 5 lutego w Warszawie i 5 kwietnia w Poznaniu!

PIANO.PL jest hołdem złożonym polskiej pianistyce. Jak zauważa Dorota Miśkiewicz, fortepian to polska specjalność, a spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym. Jako że gatunkiem najbliższym Dorocie jest jazz, podkreśla ona nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Drogą wyznaczoną także przez Fryderyka Chopina, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i… improwizatorem! 


Podczas koncertu Dorota Miśkiewicz prezentuje kameralne duety z wybitnymi pianistami różnych generacji. Są to pianiści tworzący historię polskiego jazzu (m.in. Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński), młodsi artyści (m.in. Adam Sztaba, Marcin Wasilewski) oraz reprezentanci najmłodszej generacji (Dominik Wania, Piotr Orzechowski). Duetom towarzyszy znakomity Atom String Quartet. 

W programie koncertu znalazły się znane piosenki, należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały każdemu z pianistów. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają!

Wystąpią: Dorota Miśkiewicz // Leszek Możdżer / Adam Sztaba // Wojciech Karolak / Włodzimierz Nahorny // Marcin Wasilewski // Andrzej Jagodziński // Krzysztof Herdzin // Dominik Wania // Bogdan Hołownia // Piotr Orzechowski „Pianohooligan” // Michał Tokaj // Lutosławski Piano Duo // Tomasz Kałwak // Henryk Miśkiewicz // Atom String Quartet (Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski)

Terminy koncertów:

  • Warszawa, Teatr Muzyczny ROMA | 5 lutego 2019, godz. 20:00
  • Poznań, Aula Artis | 5 kwietnia 2019, godz. 20:00

Bilety dostępne są, m.in. tutaj.