Zapraszamy na pierwszy w 2019 roku, a zatem szczególny koncert w ramach JazzState. Już 9 stycznia na scenie klubu SPATIF wystąpi Tomasz Chyła Quintet.

Zespół wywodzi się z trójmiejskiego środowiska jazzowego i szturmuje przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu.


Liderem formacji jest skrzypek – Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. On również odpowiada za większość kompozycji i aranżacji utworów.

Kwintet uzyskał Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. 27 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu podczas 53. Festiwalu Jazz nad Odrą odbyła się premiera debiutanckiej płyty zespołu, “Eternal Entropy”. Materiał z albumu „Eternal Entropy” zachwyca lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji. Zespół gra czujnie i błyskotliwie. Pozwala się ponieść w rejony szerokiej improwizacji oraz pokazuje młodzieńczą buńczuczność. To muzyka wyrazista, zagrana przez artystów, którzy doskonale poruszają się po szerokim spektrum stylistyki jazzowej.


Zespół został też wyróżniony nominacją Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku.