Jazz to nadal muzyka elitarna. Można jednak zauważyć coraz większą popularność tego gatunku. Festiwali jazzowych w naszym kraju ciągle przybywa, a te które istnieją od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Tak samo jest z nowymi twarzami w jazzie, czy to zagranicą, czy w Polsce. Wybór najlepszego debiutu 2018 roku nie było łatwe….

ZAGRANICA

Pianista jazzowy James Francies został dostrzeżony i doceniony jeszcze zanim w 2013 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Jest najmłodszym zdobywcą Youth Award przyznawanej przez prezesa Amerykańskiej Federacji Muzyków, a słynny DownBeat dwukrotnie nagrodził go za kompozycję i aranżację. Francies i jego zespół występowali między innymi jako suport przed legendarnym zespołem The Jazz Crusaders, kiedy ten w 2010 roku wznowił swoją działalność, a on sam wystąpił choćby podczas Monterey Jazz Festival.


Nominowany do nagrody Grammy pianista Taylor Eigsi uważa, że Francis jest gotowy, aby stać się jednym z wiodących postaci pianistyki jazzowej, a jego pasja, kreatywność i umiejętności predestynują go do bycia prawdziwym liderem dla swojego pokolenia. Młody muzyk ma na swoim koncie z takimi gigantami, jak The Roots, Pat Metheny, Bilal, Eric Harland, Bilal, Kodak Black, Chris Potter, Robert Glasper, Jeff Tain Watts, Jose James czy Chris Dave. Brał również udział w nagraniach utworu „No Problem”, za który Chance The Rapper w 2017 roku otrzymał dwie statuetki Grammy. W liceum był członkiem Jazz Session Combo, The Thelonious Monk Institute All-Star Jazz Sextet, The Next Generation Jazz Orchestra oraz teksańskiego All-State Jazz Ensemble.


Francis występował przed liczną publicznością na pięciu kontynentach. Jest absolwentem i stypendystą New School for Jazz and Contemporary Music. W październiku 2018 wydał album sygnowany przez prestiżową wytwórnię Blue Note. Współpracuje z firmami Yamaha, Korg i jest ambasadorem marki IWC (Inernational Watch Company).

POLSKA

Aga Czyż to wokalistka, autorka tekstów oraz kompozytorka z Poznania, półfinalistka trzeciej edycji programu “The Voice of Poland” (2013 rok – drużyna Marii Sadowskiej). W programie “The Voice of Poland” Aga zakwalifikowała się do półfinału, szlifując umiejętności wokalne oraz sceniczne pod okiem swojej Trenerki, Marii Sadowskiej. Jeszcze przed programem Aga tworzyła piosenki, pisała teksty i kompletowała materiał na swoją debiutancką płytę. Album ten nosi tytuł “A.” i swoją oficjalną premierę miał 10 maja 2018 roku.


“A.” to zbiór 9 utworów o samotności, związkach, odpuszczaniu, miłości do kogoś i do siebie samego. Nagrania odbyły się w przepięknym studio RecPublica w Lubrzy, w 4-osobowym składzie i zarejestrowane zostały na tzw. setkę. Nad realizacją, mixem i masteringiem płyty czuwał Łukasz Olejarczyk, współodpowiedzialny za brzmienie albumów takich artystów jak m.in. Anita Lipnicka czy Bisquit.

Aga jest autorem wszystkich tekstów, a razem z Rafałem Lewickim, poznańskim basistą, współkomponowała cały album, który utrzymany jest w stylistyce smooth jazz/soul/pop.


W październiku 2018 roku w ramach konkursu “Będzie Głośno” organizowanego przez Polskie Radio Czwórka, ZAIKS uhonorował Agę nagrodą za najlepsze teksty.

Końcówka roku to również gościnne występy na trasie koncertowej u boku amerykańskiego trębacza jazzowego, Keyona Harrolda, dwukrotnego laureata nagrody GRAMMY.