2018 rok był bogaty w nowe twarze i głosy w muzyce soul/r&b. Miłe jest to, że nie tylko zagranicą ale również w naszym kraju. Kolejną miłą informacją jest, że soul/r&b robi się coraz popularniejszy, coraz więcej osób sięga właśnie po ten nurt muzyczny. Skąd ten wniosek? Wystarczy spojrzeć na sprzedaż płyt, prócz tego co rusz wytwórnie płytowe wydają starsze tytuły i wprowadzają je do polskich sklepów. Jest to bardzo budujące dla tych, którzy soulu/r&b słuchają lub zaczynają słuchać. Wiadomo, że wszystkie płyty są w streamingu, jednak to nie to samo co mieć CD lub LP w ręku.

Wracając do Podsumowania 2018 roku. Poniżej nasze Debiuty 2018 roku – zagraniczny i polski.

ZAGRANICA

Jorja Smith to brytyjska wokalistka, która w 2018 roku otrzymała nagrodę Brit Critics’ Choice Award – wyróżnienie przyznawane wykonawcom, których kapituła nagrody uważa za artystów mających największe szanse na zaistnienie w przemyśle muzycznym w kolejnym roku (wcześniej wyróżnienie otrzymały takie gwiazdy jak Adele, Emeli Sandé, Sam Smith…).

Jorja ma na koncie mini album zatytułowany “Project 11” oraz znakomity debiutancki album “Lost & Found” wydany w 2018 roku. Ponadto, w 2017 roku pojawiła się na płycie Drake’a “More Life” oraz towarzyszyła Kanadyjczykowi w jego europejskiej trasie koncertowej.


Na początku 2018 roku Brytyjka zaprezentowała singel “Let Me Down”, w którym gościnnie pojawił się raper Stormzy. Nie był to utwór podchodzący z debiutanckiego albumu.

POLSKA

Rosalie. to wokalistka i autorka tekstów. Pochodzi z Berlina, obecne rezyduje w Poznaniu. Muzyka, którą wykonuje, to R&B, z elementami elektroniki, soulu i hip-hopu. Artystka przyznaje się do fascynacji twórczością Destiny’s Child, TLC, Aliyah, Banks i Kelela.

O Rosalie. zrobiło się głośno zaraz po premierze jej dwóch singli – “This Thing Called Love” oraz “Do It Right”, do których teksty napisała sama, a muzykę stworzył Mateusz Gudel, producent znany także jako Brat Jordah, członek grup Małe Miasta oraz Flaszki i Szlugi.


Utwory pilotowały EP-kę zatytułowaną “Enuff”, która ujrzała światło dzienne jesienią 2016 roku i zebrała bardzo pochlebne recenzje. W 2018 roku Rosalie. uraczyła nas swoją debiutancką płytą zatytułowaną “Flashback”, następnie wyruszyła w trasę koncertową. W międzyczasie wzięła udział w projekcie “Albo Inaczej 2”, w którym wykonała utwór “Ile mogę?”.

W sierpniu, stacja TVN wyemitowała spot promujący jesienną ramówkę. Wykorzystany został utwór “Więcej”, który wyprodukowany został przez Stendka, zaśpiewany przez Rosalie.

Pod koniec listopada 2018 roku, debiutancki album artystki został wydany na vinylu.