Znakomitym koncertem, uznawanego za jeden z najdoskonalszych zespołów jazzowych w Europie, tria Marcina Wasilewskiego, rozpoczęła się tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Juniors.

W przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali się Kacper Smoliński Quintet, Arek Czernysz Trio oraz Marcin Pater Trio. Na scenie Piec Art Acoustic Jazz Club w ramach showcase’u wystąpił kwintet Tomasza Chyły promując najnowszy album „Circlesongs”.

Jazz Juniors 2018
fot. Michał Łepecki

O Grand Prix tegorocznej edycji konkursu Jazz Juniors rywalizuje siedem zespołów. Pierwszego dnia przesłuchań, w sali teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, międzynarodowe jury w składzie: Branislav Dejanović, Enrico Moccia, Yaroslav Sartakov, Tommy Caggiani, Wojciech Siwek, Victor Radzievskyi i Tamás Bognár, oceniało trzech kandydatów. Wśród liderów zespołów: muzyk grający na harmonijce, akordeonista oraz wibrafonista.

Jako pierwszy na scenie pojawił się Kacper Smoliński Quintet, instrumentaliści związani z Poznaniem i Krakowem. Wśród członków kwintetu znaleźli się laureaci wcześniejszych edycji konkursu. Zespół wyróżniało ciekawe, rozbudowane instrumentarium. Lider zespołu gra na harmonijce, towarzyszą mu związani z krakowską sceną jazzową bracia Mateusz i Grzegorz Pałka (fortepian, perkusja), basista Piotr Południak oraz gitarzysta Piotr Scholz.
Jako kolejny zespół konkursowy zaprezentowało się Arek Czernysz Trio. Grupa powstała dwa lata temu z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Projekt opiera się na połączeniu brzmienia akordeonu i jazzowej sekcji rytmicznej, którą tworzą Filip Arasimowicz (kontrabas) i Antoni Wojnar (perkusja).

Jazz Juniors 2018
fot. Michał Łepecki

Trzecim kandydatem, biorącym udział we wczorajszych przesłuchaniach było trio wibrafonisty Marcina Patera, w skład którego wchodzą również: perkusista Tomek Machański i kontrabasista Mateusz Szewczyk. Muzycy reprezentują środowisko jazzowe Akademii Muzycznej w Katowicach.

Po krótkiej przerwie technicznej, sala teatralna Centrum Kongresowego ICE Kraków wypełniła się po brzegi. Koncert Marcin Wasilewski Trio to z całą pewnością jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń Festiwalu Jazz Juniors, ale także ostatnich tygodni roku w Krakowie. Wybitni muzycy, wieloletni partnerzy sceniczni Tomasza Stańki, współtworzący niegdyś kwartet ikony polskiego jazzu, oprócz lidera również Sławomir Kurkiewicz oraz Michał Miśkiewicz, zaprezentowali materiał zarejestrowany na płycie wydanej we wrześniu przez legendarną monachijską wytwórnię ECM Records „Live”. Album jest zapisem koncertu, który odbył się w ramach Middleheim Jazz Festival w Antwerpii w 2016 r. Jest to piąty krążek tria Wasilewskiego w katalogu wytwórni prowadzonej przez Manfreda Eichera. Publiczność doceniła doskonały występ artystów i ich ogromną klasę długimi owacjami.

Jazz Juniors 2018
fot. Michał Łepecki

W ramach pierwszego w tym roku showcase’u, odbywającego się na scenie Piec Art Acoustic Jazz Club, wystąpili laureaci Grand Prix Jazz Juniors 2016, Tomasz Chyła Quintet. Formacja, której liderem jest skrzypek, po raz kolejny współpracując z Agencją Muzyczną Polskiego Radia wydała niedawno płytę zatytułowaną „Circlesongs”, a jej premiera odbyła się w czasie wczorajszego koncertu. Frekwencja w klubie festiwalowym z pewnością potwierdza fakt, że zespół z Pomorza cieszy się dużym uznaniem publiczności i krytyków jazzowych.

Już dziś zapraszamy na kolejne przesłuchania konkursowe, które rozpoczną się o godz. 16:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. O godz. 19:30 w ramach Jazz Juniors Stars, europejska premiera czołowej chińskiej formacji jazzowej Jun Xiao Quintet. Kolejnym zespołem showcase’owym będzie Vibe Quartet, na którego występ zapraszamy do Piec Art. Acoustic Jazz Club na godz. 21:30.