Marcin Wasilewski Trio, w składzie Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja, to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej, najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe.

Sam Marcin Wasilewski jest jedynym polskim pianistą w katalogu czołowej jazzowej wytwórni na świecie – ECM Records z Monachium. Marcin Wasilewski Trio, uznawane za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ma już stałe miejsce na światowym rynku.

14 września 2018 r. ukazał się piąty nagrany dla ECM Records i pierwszy w historii zespołu album koncertowy pt. „Live”, zarejestrowany podczas Middleheim Jazz Festival 2016 w Antwerpii. Premierowy koncert na festiwalu Jazz Juniors wpisany został w międzynarodową trasę koncertową, promując to właśnie nagranie.

W przyszłym roku Trio będzie obchodzić 25-lecie współpracy w niezmienionym składzie!

Muzycy mają unikatowy talent łączenia tradycyjnych elementów ze współczesnym brzmieniem – w ten sposób tworzą swój rozpoznawalny styl. Przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Członkowie MWTrio, razem lub osobno, współpracowali również z takimi gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché, Jon Christensen i wielu innych.

Sam lider – Marcin Wasilewski to ceniony nie tylko przez fanów jazzu pianista, został uznany w 2005 i 2011 roku przez wybitnych znawców i krytyków jazzu w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat za ‘wschodzącą gwiazdę’ światowej pianistyki jazzowej, zaś w Polsce – zaraz po Tomaszu Stańce jest laureatem największej liczby Fryderyków w kategorii muzyki jazzowej – aż ośmiu: czterokrotnie nagradzany Fryderykiem jako Jazzowy Artysta Roku (2005, 2009, 2012, 2015), a wraz ze swoim triem – czterokrotnie otrzymali statuetkę Fryderyka za Jazzowy Album Roku (2001, 2005, 2009, 2015) oraz wielokrotnie wybierani przez polskich fanów jazzu najlepszym „Akustycznym Zespołem” w corocznej ankiecie magazynu Jazz Forum.

„MARCIN WASILEWSKI TRIO to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom – w najpiękniejszym w jazzie układzie: standardowego, akustycznego trio. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz – to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą; nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się już tej precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi” (Dionizy Piątkowski / Encyklopedia Jazzu).

Skład zespołu: Marcin Wasilewski – fortepian // Sławomir Kurkiewicz – kontrabas // Michał Miśkiewicz – perkusja

Marcin Wasilewski Trio
Kraków, ICE Kraków | 29.11.2018, godz. 19:30
Bilety w cenie 30 – 90 zł dostępne na Eventim.pl oraz InfoKraków, a także w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.