W nagraniach duetów, które znalazły się na albumie Andrea Bocelli, udział wzięli Dua Lipa, Ed Sheeran, Josh Groban, Aida Garifullina oraz Matteo Bocelli, syn artysty, w „Fall On Me”. Utwór znalazł się również na ścieżce dźwiękowej do nowego filmowego przeboju Disneya.

www.youtu.be/ChcR2gKt5WM

Andrea Bocelli zaprosił do współpracy przy swoim nowym albumie „Si” największe gwiazdy światowej muzyki.

Po wielkim wspólnym hicie „Perfect Symphony”, artysta ponownie połączył siły z Edem Sheeranem w nowym utworze zatytułowanym „Amo Soltano Te” (kompozycja Eda ze słowami Tiziano Ferro), a w utworze „If Only” pojawia się rewelacyjna Dua Lipa. Ponadto, na albumie znalazły się nagrania z udziałem Josha Grobana oraz sopranistki Aidy Garifulliny.

Premiera albumu zaplanowana jest na 26 października (wydawca: Sugar/Decca).

Jest to pierwszy od 14 lat album artysty z całkowicie nowymi utworami. To 16 oryginalnych kompozycji, celebrujących miłość, rodzinę, wiarę i nadzieję.

Kluczowym dla nowego albumu utworem jest znakomity duet ojca z synem. 20-letni Matteo Bocelli staje u boku Andrei w „Fall On Me” – pięknym, wzruszającym utworze o więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Utwór ten pojawi się również w napisach końcowych nowego filmu Disney’a „Dziadek do Orzechów i Cztery Królestwa”, w którym zagrali Keira Knightley, Mackenzie Foy, Helen Mirren oraz Morgan Freeman. Premiera filmu zaplanowana jest na 2 listopada, a singiel, który będzie dostępny w siedmiu różnych językach, ukaże się 21 września wraz z zachwycającym teledyskiem, ukazującym dotychczas niepublikowane fotografie Andrei i Matteo z ich albumu rodzinnego.

Andrea porównuje głos Matteo do swojego:

– Technicznie są bardzo różne, ale jest jedna rzecz, która sprawia, że jednak brzmią podobnie – to artystyczna osobowość. Ten charakterystyczny sposób wyrażania siebie głosem. Nie da się tego wyuczyć. Trzeba się z tym urodzić.

Andrea Bocelli, który w sobotę 22 września kończy 60 lat, zaprosił do pracy nad nowym albumem rodzinę i przyjaciół. Płyta została nagrana w jego domu we Włoszech, a wyprodukował ją Bob Ezrin (między innymi Pink Floyd, Lou Reed, Alice Cooper, Deep Purple, Thirty Seconds To Mars). Na „Si” znajdziemy między innymi kompozycję wyprodukowaną przez Mauro Malavasiego oraz jednego z najstarszych przyjaciół Andrei, Pierpaolo Guerriniego. Oprócz Matteo na płycie można również usłyszeć drugiego syna artysty, Amosa Bocellego, który nagrał partię fortepianu na akustyczną wersję utworu „Sono Qui (I Am Here)” oraz „Ali di Liberta”. Z kolei utwór „Vivo” to dedykacja dla żony Veroniki. „If Only” (singiel nagrany z Duą Lipą) został napisany we współpracy z Francesco Sartorim oraz niedawno zmarłym Lucio Quarantotto, współtwórcy jednego z największych hitów Bocellego – „Con Te Partirò (Time To Say Goodbye)”, który został nagrany 20 lat temu i stał się jednym z najlepiej sprzedających się utworów klasycznych wszech czasów.

Andrea Bocelli mówi o albumie:

– Chciałem wrócić do wspomnień, czasów, gdy byłem młodym mężczyzną i grałem w barze na pianinie. Oczywiście, od tamtego czasu nagrałem wiele albumów, zaśpiewałem wiele coverów i dałem mnóstwo koncertów. Jednak w pewnym momencie uznałem, że nadszedł czas na nowe utwory, jakbym zaczynał karierę od początku.

Skromność Bocellego stoi w kontraście z jego międzynarodowym statusem jednej z największych gwiazd muzyki klasycznej – występował dla papieży, prezydentów i rodzin królewskich, w największych salach koncertowych i operach na całym świecie. Sprzedał ponad 85 milionów płyt. Uświetnił swym udziałem również takie wydarzenia jak Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Zdobył Złoty Glob, 6 nagród BRIT Classical, 7 nagród World Music Awards oraz ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.

Bocelli przyciąga miliony słuchaczy, współpracując z wieloma gwiazdami muzyki pop, w tym m.in. z Céline Dion, Tonym Bennettem, Edem Sheeranem, Arianą Grande, Jennifer Lopez, Nicole Scherzinger i wieloma innymi. Zachwycił również brytyjskich kibiców piłki nożnej, występując dla klubu Leicester City na King Power Stadium w 2016 roku. Bocelli koncertuje na całym świecie, dając występy między innymi w USA, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie fani będą mieli szansę usłyszeć jego nową muzykę. Więcej informacji na temat koncertów tutaj.

„Sì” jest albumem o sercu i duszy, optymizmie i rodzinie, muzyce i magii. Dlatego właśnie Bocelli zdecydował się na tak prosty i silny tytuł:

– Zbyt często mówimy „nie”, w naszym współczesnym świecie. Natomiast „tak” to słowo, które wypowiadamy przy pierwszym pocałunku, gdy się z kimś zgadzamy, gdy chcemy sprawić, by ktoś się dobrze poczuł. „Sì” to słowo, które mówimy, gdy coś się dobrze kończy. Jest tysiąc i jeden powodów, dla których „Sì” jest pozytywnym i potężnym wyrażeniem emocji.

I tak, w swoje 60. urodziny, Andrea Bocelli z dumą wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Jego pozytywny album „Sì” otwiera nam drzwi do świata wyjątkowego artysty i ikony światowej kultury.

Andrea Bocelli Si

Tracklista: 1. Ali di Libertà // 2. Amo Soltanto Te – feat. Ed Sheeran // 3. Un’Anima // 4. If Only – feat. Dua Lipa // 5. Gloria The Gift Of Life // 6. Fall On Me – feat. Matteo Bocelli // 7. We Will Meet Once Again – feat. Josh Groban // 8. I Am Here 9. Vertigo – with Raphael Gualazzi at the piano // 10. Vivo // 11. Dormi Dormi // 12. Ave Maria Pietas – feat. Aida Garifullina // 13. Meditation // 14. Miele Impuro // 15. Sono Qui (acoustic version) // 16. Ali di libertà (acoustic version)