Disney świętuje 80. rocznicę polskiej premiery „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” singlem „Tam, przez cienisty bór”.

Za nowe brzmienie klasycznej filmowej piosenki odpowiada duet Envee i Julia Pietrucha.

20 września 2018 nakładem Walt Disney Records i Universal Music Polska ukazuje się singiel „Tam, przez cienisty bór” wyprodukowany przez Envee’ego z udziałem Julii Pietruchy. Piosenka pochodzi z pierwszej pełnometrażowej animacji Walta Disneya „Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludków”, a jej nowa wersja powstała z okazji 80. rocznicy polskiej premiery filmu.

Envee, czyli Maciej Goliński, wszechstronny muzyk, DJ, jeden z najbardziej uznanych polskich producentów i autor wielu przebojowych remiksów, na zaproszenie Disneya nadał utworowi świeże, współczesne brzmienie.

Praca nad materiałem o takiej rozpoznawalności i do tego stopnia klasycznym jest sama w sobie inspirującym doświadczeniem. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiłem wspaniałego klawiszowca i aranżera Grzegorza Jabłońskiego. Pomysł na aranżację i instrumentację padł dość szybko. Efekt był zadowalający. Testy na mojej córeczce wypadły bardzo pomyślnie. (…) Tylko dziewczyna o urodzie i aurze księżniczki może w drugiej dekadzie XXI wieku zaśpiewać, że jej królewicz jedzie do niej i nocą i dniem i być przy tym przekonująca. To taki test, jak ten z ziarnem grochu. Julia stała się oczywistym wyborem – ENVEE

Julia Pietrucha dała się poznać szerokiej publiczności jako aktorka, ale od premiery doskonale przyjętego debiutanckiego albumu „Parsley” w kwietniu 2016 zdobyła też rzesze wiernych słuchaczy. Wiosną tego roku ukazał się jej drugi album „Postcards from the Seaside”. Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka wnosi do świata Śnieżki wyjątkową muzyczną wrażliwość i… swoje ukulele.

– Envee’ego spotkałam w korytarzu między salami prób przez zupełny przypadek, ale jakże miły i owocny w skutkach! – mówi Pietrucha. – Chciałam przenieść trochę hawajskiego czaru do disneyowskiego świata i przy akompaniamencie ukulele udało nam się wspólnie stworzyć moim zdaniem piękny świat i zupełnie nowe, nieco bardziej współczesne spojrzenie na ten utwór.

„Tam, przez cienisty bór”, w oryginale „Someday My Prince Will Come” to jedna z najsłynniejszych piosenek w muzycznym katalogu Disneya. Utwór napisany przez Larry’ego Moreya i Franka Churchilla stał się prawdziwym standardem, trafiając do repertuaru legend jazzu, m.in. Milesa Daviesa, Dave’a Brubecka i Billa Evansa. Wykonywały go też Barbra Streisand, Cassandra Wilson czy Sinead O’Connor.

„Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludków” była pierwszym w historii kina pełnometrażowym filmem rysunkowym i na wiele lat ustanowiła zasady gatunku. Przyniosła rekordowe wpływy, dzięki którym Walt Disney zbudował nowe studio filmowe i rozpoczął zupełnie nowy rozdział swojej kariery. Pierwsza Księżniczka Disneya na ekrany polskich kin trafiła 5 października 1938 roku – w polskiej wersji językowej. Polskie teksty piosenek, w tym „Tam, przez cienisty bór” oraz słynnej piosenki krasnoludków „Hej ho” napisał Marian Hemar. „Królewna Śnieżka…” to także krok milowy w światowej fonografii: album z piosenkami był pierwszą w dziejach filmową ścieżką dźwiękową wydaną na płycie.