SUPERSAM + 1 to cykl wystąpień mistrzowskich. Zaprezentują się w nich uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych.

„SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Nicola L. Hein jest gitarzystą, artystą dźwiękowym i filozofem, aktywnym na niemieckiej i międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Gra na gitarze rękami i kostką, a także wieloma różnymi przedmiotami: śrubami, linijką, wełną stalową, smyczkiem, papierem ściernym, magnesami i innymi. W rezultacie tworzy swój własny świat dźwięków, który wykorzystuje potencjał gitary jako źródła dźwięków.

Ręczna kreacja jest bardzo istotnym elementem jego twórczości, która nigdy nie jest zakłócana przez efekty elektroniczne. Ponadto, sztuka dźwiękowa (instalacje dźwiękowe, instrumenty site-specifc, konceptualne kompozycje dla muzyków improwizujących itd.) oraz współpraca interdyscyplinarna (taniec, instalacja, video art itd.) stanowią dla niego bardzo istotny element twórczości poza grą na gitarze. Tutaj różne koncepcje ze świata flozofi (szczególnie Wittgenstein, Rorty, Heidegger itd.) współgrają z estetyką muzyczną i tworzą pole do dyskusji, które otwiera wiele możliwości artystycznych, które wykraczają poza standardowe praktyki muzyczne.

Łukasz TWIX Jędrzejczak to artysta dźwiękowy urodzony w 1985 roku w Bydgoszczy. Współtworzy takie zespoły, jak: T’ien Lai, Alameda 5 czy efemeryczny duet Mina. Gra na: syntezatorach, organach, samplerach, efektach, automatach perkusyjnych oraz perkusjonaliach. Od czasu do czasu jest także wokalistą i autorem tekstów piosenek. Interesuje go field recording. W 2017 roku wraz z Rafałem Kołackim oraz Elżbietą Schulz wydał kolekcję nagrań terenowych zarejestrowanych w Marrakeszu. Od 2016 roku zajmuje się także tworzeniem muzyki do spektakli teatralnych („Popołudnie Fauna” w reżyserii Dominiki Knapik, „Strach zżerać duszę” w reżyserii Agnieszki Jakimiak).

MÓZG Warszawa w DZiKu
Warszawa, DZiK (ul. Belwederska 44A) | 20.09.18, godz. 20:00
Wstęp: 30 zł