Muzyka improwizowana ze Skandynawii jest synonimem sztuki wyrafinowanej. Ważnym elementem kształtującym odrębność stylistyczną Norwegów jest tradycja kompozytorska, która czerpie inspiracje z rodzimego folkloru – nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Najsłynniejszym przedstawicielem norweskiego brzmienia w jazzie jest saksofonista Jan Garbarek. Z tego samego pokolenia wywodzi się Ketil Bjørnstad. Obydwu artystów łączy nie tylko doświadczenie pokoleniowe (obaj debiutowali na przełomie lat 60 i 70-tych), ale co chyba bardziej istotne – obaj są czołowymi przedstawicielami ECM, niekwestionowanego znaku jakości i najsłynniejszej europejskiej wytwórni jazzowej.

Ketil Bjørnstad urodził się w 1952 roku w Oslo. Pianista, kompozytor, a także pisarz, wielki mistrz nastroju. Choć w jego niezwykle bogatej spuściźnie (około 50 płyt autorskich) możemy napotkać absolutnie nowoczesne elementy (użycie elektroniki i samplingu, taneczne rytmy, duety z gitarą elektryczną), to niemal każdy z jego albumów posiada liczne momenty wyciszenia i poetyckiej zadumy. Poezja (Bjornstad działa z powodzeniem również na niwie literackiej) towarzyszyła artyście w niejednym przedsięwzięciu, zaś nastrojowość jego kompozycji skrzętnie wykorzystano w filmowych ścieżkach muzycznych.

Na scenie zadebiutował jako 16-latek, wykonując z Filharmonią w Oslo koncert fortepianowy Beli Bartoka. Kilka lat później Ketil, słuchając kompozycji Milesa Davisa „In A Silent Way”, zapragnął tworzyć własne kompozycje. W latach 70. spotkał wielu malarzy, poetów oraz muzyków jazzowych skupionych wokół prężnie działającego muzycznego punktu w Oslo – Clubu 7. Właśnie to artystyczne środowisko pomogło mu w wypracowaniu własnego stylu.

Artysta przyznaje się do wpływu, jaki wywarli na niego kompozytorzy muzyki klasycznej: Bach, Ravel, Prokofiew, Strawiński, instrumentaliści jazzowi: Miles Davis i Thelonious Monk oraz muzyka folkowa. Spośród wykonawców muzyki poważnej Ketil nagrywa i występuje m.in. z mezzosopranistką Randi Stene, wiolonczelistami Larsem Andersem Tomterem i Davidem Darlingiem oraz altowiolinistką Norą Taksdal. W ostatnim czasie nagrywa płyty z najciekawszymi norweskimi muzykami jazzowymi młodego pokolenia: Nilsem Petterem Molvaerem, Svante Henrysonem, Eivindem Aarsetem, Bjornem Kjellemyrem, Per Lindvallem.

Warto zaznaczyć, że płyty artysty nagrywane dla prestiżowych wytwórni płytowych ECM i Emarcy/Universal, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, odznaczają się wybitną dbałością o krystaliczną jakość detalu dźwiękowego i przestrzenność brzmienia. Realizatorem tych nagrań jest inny wybitny Norweg – Jan Erik Kongshaug, od wielu lat nagrywający płyty tak uznanych artystów, jak Keith Jarrett czy Jan Garbarek.

W Szczecinie Ketil Bjørnstad zagra na koncertowym fortepianie Steinway.

Artysta wydał kilkadziesiąt autorskich płyt (nagranych przede wszystkim dla wspomnianej wcześniej wytwórni ECM) oraz niemal 20 książek.

Muzyka Ketila była wielkokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”).

Nazwisko Ketila Bjørnstada pojawia się zawsze obok takich wybitnych pianistów i mistrzów nastroju jak Ludovico Einaudi i Leszek Możdżer.

KETIL BJØRNSTAD – gwiazda wytwórni ECM
Szczecin, Opera na Zamku | 16.10.2018, godz. 19:00
Bilety są już w sprzedaży na www.bilety.fm

Koncert w ramach cyklu „Morze Muzyki” który realizowany jest w Szczecinie od 2008 roku.