Ruszyła sprzedaż biletów na Eklektik Session we Wrocławiu. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 5-7 października pod hasłem „Manual”. W przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w klubogalerii Surowiec i w Centrum Technologii Audiowizalnych CeTA wystąpią norweski trębacz Nils Petter Molvaer oraz Building Instrument, nowojorski duet Paris Monster i reprezentacja berlińskiego festiwalu XJAZZ – Studnitzky oraz Ätna.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie koncert finałowy w wykonaniu Eklektik Orchestra.

W programie znalazły się także spotkania wokół sztuki, filmu i fotografii, m.in. w galerii Vivid.

Niebanalne lokalizacje, nietuzinkowe połączenia dziedzin kultury i sztuki oraz międzynarodowe kolaboracje artystyczne to wyznaczniki platformy Eklektik Session. Motywem przewodnim ubiegłorocznej edycji była architektura, a wydarzenia festiwalu odbyły się w miejscach kształtujących przestrzeń i historię Wrocławia. Podczas tegorocznej odsłony Eklektik Session muzycy wejdą m.in. w interakcje z twórczością wrocławskich artystów malarzy. Sztuka odegra tu szczególną rolę.

Od ASP przez Surowiec po CeTĘ

Inauguracja festiwalu, 5 października, odbędzie się w pracowniach profesorów Krzysztofa Skarbka oraz Wojciecha Lupy na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Po spotkaniu z Krzysztofem Skarbkiem swój koncert da zespoł Building Instrument, o którym rozpisują się już nie tylko norweskie media. Tego samego dnia w klubogalerii Surowiec wystąpi Paris Monster, duet z Nowego Jorku z charyzmatycznym Joshem Dionem.

Drugiego dnia festiwalu, 6 października, przestrzenie Centrum Technologii Audiowizualnych gościć będą XJAZZ Festival z Berlina. W ramach prezentacji XJAZZ wystąpą kwartet Studnitzky oraz duet Ätna. Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) powstało w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1953 roku. Zrealizowano tu ponad 500 filmów, w tym klasykę polskiego kina jak filmy Wojciecha Jerzego Hasa oraz Romana Polańskiego. W ramach zapowiedzi festiwalu, 2 października, będzie można wziąć udział w spacerze po dawnej Wytwórni, a także w pokazie filmu „Pies” (1973 r.) Janusza Kondratiuka. Po CeTA oprowadzać będzie przewodniczka Iwona Stec.

Wielki finał z Molvaerem i Eklektik Orchestra

W tej samej przestrzeni w niedzielę, 7 października, odbędzie się finał Eklektik Session 2018. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi Nils Petter Molvaer, znany na całym świecie norweski trębacz. Płytą „Khmer”, wydaną w 1998 roku przez wytwórnię ECM, zrewolucjonizował myślenie o nowoczesnej muzyce improwizowanej. We Wrocławiu u jego boku wystąpią dobrze znany w Polsce gitarzysta Eivind Aarset oraz szwajcarski perkusista Samuel Rohrer. Wszyscy dołączą do koncertu finałowego Eklektik Orchestry, który jak co roku będzie absolutnym zaskoczeniem. Eklektyczna orkiestra z udziałem gości festiwalu wykona niepowtarzalny muzyczno-wizualny spektakl według pomysłu i pod przewodnictwem Radka Bonda Bednarza. Koncert nagłośni Roli Mosimann, a za oprawę wizualną festiwalu odpowiadać będzie Tord Knudsen, związany m.in. z norweskim festiwalem Punkt.

Spotkania wokół sztuki

W programie nie zabraknie spotkań ze sztuką. W sobotę, 6 października, w galerii Vivid Katarzyna i Julia Kulpa, artterapeutka i muzykoterapeutka, poprowadzą interkatywne warsztaty, których efektem finalnym będzie wielkoformatowe malarstwo powstałe z udziałem artystów i publiczności. Tego samego dnia będzie można porozmawiać przy kawie z fotografem, Grzegorzem Gołębiowskim, autorem serii Eklektik Portraits. Z kolei w ramach inauguracji festiwalu, na wrocławskiej ASP, z uczestnikami festiwalu spotka się malarz, Krzysztof Skarbek.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. W ostatnich latach do platformy Eklektik Session dołączyli m.in. Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Eivind Aarset, Erland Dahlen, Ganesh Anandan, Loup Barrow, Thomas Bloch, Guo Gan, Mariam Wallentin, Lucien Dubuis, Alfred Vogel, Claudio Puntin, Max Loderbauer, Nadishana, Wu Wei, Mieko Miyazaki, Pierre Jodlowski, Roli Mosimann, Blu Rum 13 oraz artyści lokalni. Pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, wrocławski artysta, muzyk i producent; laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2015 za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki.

Bilety: 35-60 zł; salony EMPIK, ES2018.evenea.pl, biletyna.plgoing.pl

Zapisy na spacer po CeTA i warsztaty w Vivid Gallery: ES2018.evenea.pl

Lokalizacje:
Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Wystawowa 1
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, plac Polski 3/4
Vivid Gallery, plac Kościuszki 4
Klubogaleria Surowiec, Ruska 46a