Urodzony w Algierii, wychowany we włosko-francuskiej rodzinie, a obecnie mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte zwycięzcą 3. edycji Konkursu Seiferta! Nagroda publiczności trafiła do najmłodszej uczestniczki konkursu – polskiej skrzypaczki Amalii Obrębowskiej.

Zanim ogłosimy listę laureatów, chciałabym mocno podkreślić, że każdy z Was uczestników tegorocznej edycji Konkursu Seiferta jest wspaniałym artystą zasługującym na wielkie wyróżnienie. Mam nadzieję, a właściwie jestem pewna, że nieraz jeszcze o Was usłyszymy – podkreślała podczas sobotniej gali finałowej Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta organizującej Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.

P18_8349_0729_seifert
fot. Paweł Mazur, Fundacja im. Z. Seiferta

Po trzech dniach przesłuchań konkursowych, które odbywały się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, jury konkursu w składzie: Mark Feldman, Erik Friedlander, Dominique Pifarély i Michał Urbaniak postanowiło przyznać pierwszą nagrodę w wysokości 10.000 Euro skrzypkowi Mario Forte.

Wierni słuchacze Konkursu Seiferta znają tegorocznego zwycięzcę Konkursu Seiferta doskonale, wszak był on już nagrodzony podczas poprzedniej edycji (otrzymał wówczas 3 nagrodę). Urodzony w Algierii, zaadoptowany i wychowany przez włosko-francuską rodzinę artysta rezyduje obecnie w Nowym Jorku, gdzie nie tylko koncertuje, ale poświęca się również działalności dydaktycznej.

P18_8203_0729_seifert
fot. Paweł Mazur, Fundacja im. Z. Seiferta

Druga nagroda w wysokości 5.000 Euro trafiła w ręce jordańskiego skrzypka Laytha Sidiqa. Trzecią (2.000 Euro) odebrał Amerykanin Gabriel Terracciano.

P18_8019_0729_seifert
fot. Paweł Mazur, Fundacja im. Z. Seiferta

Nagrodę publiczności (głosowanie odbywało się on-line, za pośrednictwem strony internetowej Konkursu Seiferta) otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu Amalia Obrębowska. Co ciekawe, skrzypaczka studiuje obecnie na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie pod okiem Mateusza Smoczyńskiego – zwycięzcy Konkursu Seiferta sprzed dwóch lat.

W ramach 3 edycji Konkursu Seiferta wręczone zostały ponadto nagrody dodatkowe w postaci zaproszeń na festiwale. I tak zaproszenie do występu na Urbanator Days w Warszawie otrzymał Mario Forte. Na festiwalu Emanacje w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Amalia Obrębowska.

Uroczystość wręczenia nagród i koncert galowy odbyły się w Kijów.Centrum w Krakowie.

Podobnie jak podczas przesłuchań konkursowych uczestnikom konkursu towarzyszyło trio Dominika Wani. Gwiazdami wieczoru były ponadto światowe sławy jazzu: pianista John Medeski oraz gitarzysta John Scofield, który dokładnie 40 lat temu nagrał w Nowym Jorku ostatnią płytę z patronem konkursu – Zbigniewem Seifertem. Amerykańskim jazzmanom towarzyszył Konglomerat Big Band pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.

P18_9076_0729_seifert
fot. Paweł Mazur, Fundacja im. Z. Seiferta