Miłośnicy jazzu wiedzą, że Festiwal Warszawa Singera to jedno z najciekawszych wydarzeń w jazzowym kalendarium Warszawy. W tym roku program jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna – podwójnie jubileuszowa: 15-lecie Festiwalu i 30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia. Festiwal startuje 25 sierpnia i potrwa do 2 września 2018 roku.

Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek na wyjątkowej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, otwartych twórców. Taka jest Warszawa Singera– mówi Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego,  w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów,  nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów. Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.

Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców.

Cykl spotkań OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, będzie unikatową okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola Dominique Pifarély.

A co będzie się działo na festiwalowych scenach?

Inauguracją będzie koncert Oleś Brothersi Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu z koncertem TRANSGRESSIONTheo Jörgensmann – niemiecki instrumentalista, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu oraz Oleś Brothers w składzie: Marcin Oleś (kontrabas), Bartłomiej Oleś (perkusja), zaliczani do ścisłej czołówki polskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ich oryginalne podejście do tworzenia muzyki można prześledzić na blisko czterdziestu wydanych albumach. Mają status jednych z najbardziej kreatywnych artystów na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Jako trio współpracują ze sobą nieprzerwanie od 2003 roku. Przez lata wypracowali własny unikatowy styl. Prezentowany na Festiwalu najnowszy album to kwintesencja tego stylu – głosy trzech muzycznych indywidualistów łączą się, tworząc muzykę pełną narracji, wirtuozerii, pięknych melodii oraz kipiącą jazzowym dynamizmem.

Nie będzie to jedyny koncert z udziałem Theo Jörgensmanna.Wystąpi on jeszcze z trzema młodymi, interesującymi zespołami jazzowymi. Pierwszy z nich to Sundial Trio – Wojciech Jachna (trąbka),Grzegorz Tarwid (fortepian), Albert Karch (perkusja), drugi to grupa em3, w składzie Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas) i Sławomir Koryzno (perkusja), a trzeci zespół to Stanisław Słowiński Trio, w którym występują: Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Koncerty odbędą się w Klubie Harenda. Wśród gwiazd zagranicznych pojawi się Dominique Pifarély, słynny francuski skrzypek, który wystąpi w koncercie VIOLIN SUMMIT. Towarzyszyć mu będą Adam Bałdychi Mateusz Smoczyńskioraz RGG Trio, w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowskii Krzysztof Gradziuk.

Kwintet Kennetha Dahla Knudsenaw międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Obok duńskiego kompozytora i lidera zespołu wystąpią równie genialni muzycy: mieszkający w Miami izraelski saksofonista Uri Gurvich, kostarykański perkusista, na co dzień grający z Julio Iglesiasem – Rodolfo Zuniga, wschodząca gwiazda francuskiej pianistyki jazzowej – Gauthier Touxemoraz bardzo uzdolniony polsko-kongijski gitarzysta Brian Massaka. Inspiracje muzyczne utworów z albumu TÉTÉsięgają do rytmów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ekspresją nawiązują do żydowskich piosenek ludowych. Czerpią także z szeroko rozumianej muzycznej tradycji europejskiej. Ale przede wszystkim są to bardzo odważne, nowatorskie kompozycje.

Szczególnie nastrojowo zapowiada się koncertWOMAN IN BLACK, w którym wystąpiSasha Strunin – polska wokalistka z rosyjskim rodowodem oraz Gary Guthman Quartet, ze swoim liderem Gary Guthmanem – amerykańskim trębaczem mieszkającym w Polsce,Piotrem Wrombelem (fortepian), Pawłem Pańtą (kontrabas) iCezarym Konradem (perkusja). To utrzymana w klimacie „jazz noir” muzyczna opowieść o przemianie młodziutkiej dziewczyny w świadomą kobietę i dojrzałą artystkę. Znakomite kompozycje i nowoczesne aranżacje Garego Guthmana, będące połączeniem swingu i jazzu ze współczesnymi brzmieniami, wspierają wokalistkę w tej pięknej opowieści o kobiecości i składają się na wspaniałe muzyczne widowisko.

Nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd polskich. Jazz Band Młynarski-Maseckiwystąpi w koncercie NOC W WIELKIM MIEŚCIE. Wybitny pianista Marcin Maseckirazem z Janem Emilem Młynarskimpowołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – znanego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzy Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń. Fanów Doroty Miśkiewiczucieszy wiadomość, że wokalistka wystąpi na Singer Jazz Festiwal. Będą jej towarzyszyć pianiści: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski oraz zespół Atom String Quartet w składzieDawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).

Koncert,  zatytułowany PIANO.PL, jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji. Swoim koncertem Dorota Miśkiewicz składa hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym– zauważa. Od Fryderyka Chopina – który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i… improwizatorem! – po światowej sławy Krzysztofa Komedę. Nagranie z koncertu wywołało ogromne uznanie środowiska muzycznego i poza nominacją do Fryderyka 2016, zarówno Dorocie Miśkiewicz, jak i samemu albumowi przyniosło jeszcze wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Publiczność Festiwalu Warszawa Singera będzie miała niepowtarzalną okazję wysłuchania nieco „pomniejszonej”, ale wciąż imponującej rozmachem prezentacji jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia Doroty Miśkiewiczi czołówki polskich pianistów.

Muzyczny projekt CONTEMPORARY SONUS zaprezentuje grupa RGG wraz z Verneri Pohjola, trębaczem i kompozytorem z Helsinek. Zespół RGGwystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – wyrazisty pianista z najmłodszej generacji muzyków europejskich, Maciej Grabowski – kontrabasista eksplorujący motywy XX-wiecznych twórców i spajający swe kompozycje słowiańskim liryzmem oraz Krzysztof Gradziuk – uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej europejskiej sceny muzycznej.

Zapraszamy na jazzowe święto wielbicieli jazzu, miłośników muzyki i tych wszystkich, którzy lubią twórcze fuzje, nieoczekiwanie asocjacje i niemożliwe połączenia.

Na Singer Jazz Festiwal wszystko jest możliwe!

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl.