Światowej sławy amerykański gitarzysta John Scofield oraz pianista John Medeski będą bohaterami gali finałowej Konkursu Seiferta. 28 lipca w Kijów.Centrum w Krakowie wraz z Big Bandem Konglomerat pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka zagrają kompozycje Zbigniewa Seiferta.

12 młodych skrzypków z 9 krajów, a w gronie jury takie tuzy wiolinistyki jazzowej jak Mark Feldman, Erik Friedlander, Dominique Pifarély i Michał Urbaniak – tak malować się będzie tegoroczna, trzecia już edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, który odbywać się będzie od 25 do 28 lipca w Lusławicach i Krakowie.

W otwartych dla publiczności przesłuchaniach konkursowych wezmą udział: litewski skrzypek Tadas Dešukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazón González, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin „Benni” von Gutzeit, wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący również w USA skrzypek Mario Forte (laureat 3 nagrody Konkursu Seiferta w 2016 roku), polscy skrzypkowie Amalia Obrębowska i Marcin Hałat, francuska skrzypaczka Cécile Delzant, pochodzący również z Francji Youenn Rohaut,a także dwójka artystów z USA: wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.

Zmagania konkursowe śledzić będzie można śledzić w dniach 25-27 lipca od godz. 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Młodzi wirtuozi walczyć będę o nagrody, których łączna pula wynosi 17.000 Euro (10.000 EURO – I miejsce, 5.000 EURO – II miejsce, 2.000 EURO – III miejsce). Każdemu z uczestników przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca o godz. 20.00 w Kijów.Centrum w Krakowie. Gwiazdami finałowej gali będą nie tylko zwycięzcy konkursu, ale również światowej sławy artyści: gitarzysta John Scofield oraz pianista John Medeski, którzy zagrają w towarzystwie Big Bandu Konglomerat pod dyr. Nikoli Kołodziejczyka.

– To niezwykłe wydarzenie i swoista klamra, bo przecież w 1978 r. w Nowym Jorku młody John Scofield nagrywał ze Zbigniewem Seifertem jego legendarną płytę „Passion”. Dziś, dokładnie 40 lat później Scofield pojawi się w Krakowie, by wraz z młodymi polskimi muzykami, członkami Big Bandu Konglomerat ponownie sięgnąć po kompozycje naszego genialnego skrzypka – podkreśla Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, która organizuje konkurs.

Wstęp na przesłuchania w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest bezpłatny.

Bilety na koncert galowy w cenie od 50-120 zł dostępne na: www.eventim.pl oraz na godzinę przed jego rozpoczęciem.