Dokument jazzowy „It Must Schwing! Blue Note Story” będzie mieć premierę 2 lipca na Munich Film Festival. Film wyreżyserował Eric Friedler, a producentem wykonawczym jest Wim Wenders.

Film opowiada historię dwóch niemieckich przyjaciół, Alfreda Löwa i Franka Wolffa, którzy uciekli z Berlina przed nazistowskim reżimem i wyemigrowali do Nowego Jorku. Tam zmienili swoje nazwiska na Alfred Lion i Francis Wolff i założyli legendarną wytwórnię Blue Note Records w 1939 roku, która szybko zyskała reputację i zyskała rozgłos w zakresie nagrywania współczesnego jazzu i tworzenia imponującej listy jazzowych artystów, w tym Milesa Davisa, Johna Coltrane’a, Sonny Rollinsa, Wayne Shortera, Thelonious Monka, Quinciego Jonesa i wielu innych.

Film opowiada także o tym, jak w czasach, gdy Afroamerykanie wciąż spotykali się z dyskryminacją i segregacją, Blue Note Records umieściło fotografie czarnych muzyków na okładkach ich albumów i szanowało ich jako artystów o równych prawach.

„It Must Schwing! The Blue Note Story” zawiera utwory takich artystów jak: Jones, Rollins, Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter i wielu innych. Zawiera również ostatni wywiad z genialnym inżynierem nagrań Rudy Van Gelderem, nagrany na krótko przed śmiercią w dniu 25 sierpnia 2016 r.