Temat „morze” w pełni tego słowa znaczeniu, ale najprościej mówiąc jest, to szereg dźwięków ułożonych w określonym sposób, które tworzą pewien schemat. Przez lata rozwoju muzyki utworzonych zostało wile skal, gdzie każda z nich ma swoją pewną charakterystykę brzmienia.

Do tych oczywiście najpowszechniejszych należą oczywiście skala durowa i molowa. W szkołach muzycznych to od nich właśnie każdy młody muzyk rozpoczyna swoją edukację muzyczną. Można by powiedzieć, że to są takie podstawowe klasyczne skale, od których należy zacząć. Ale oprócz tych podstawowych skal mamy jeszcze wiele innych skale, które dzięki swojemu charakterystycznemu brzmieniu, nawet nie będąc specjalistą możemy w przybliżeniu określić jej pochodzenie. Np.: to z jakiego kraju, regionu czy z jakiej grupy etnicznej się wywodzi. Doskonałym przykładem może tu być skala: góralska, cygańska lub żydowska. To odległości pomiędzy poszczególnymi dźwiękami nadają takiego charakterystycznego brzmienia, cechująca daną skale muzyczną. Mówiąc tu o odległością, chodzi tu o interwały pomiędzy kolejno następującymi dźwiękami. Najczęstszymi odległościami pomiędzy dźwiękami w skalach muzycznych są sekunda mała, czyli jeden półton, sekunda wielka, czyli dwa półtony, zwiększona lub inaczej nazwana tercja mała, która posiada trzy półtony i tercja wielka, w skład której wchodzą cztery półtony. Większych odległości raczej się w skalach nie spotyka. Jedną z takich ciekawszych i zarazem bardzo fajnie brzmiących skal, jest skala bluesowa, która ma największe zastosowanie właśnie w muzyce bluesowej i jazzowej. Jest ona bardzo podobna do pentatoniki molowej i różni się w zasadzie tylko jednym stopniem więcej. I tak np.: pentatonika molowa od dźwięku c, będzie wyglądać następująco: C, Es, F, G, B, C, a z kolei skala bluesowa jest bardzo podobna tyle, że ma o jedne dźwięk więcej: C, Es, F, Ges, G, B, C. Jak od razu możemy zauważyć w pentatonice po IV stopniu mamy skok o trzy półtony z G na V stopień dźwięk B, a w skali bluesowej mamy jeszcze dodatkowy dźwięk pomiędzy dźwiękami G i B Ges, który jest V stopniem w tej skali. To nadaje takiego charakterystycznego smaczku, którym cechuje się muzyka bluesowa i jazzowa.

Znajomość skal oraz umiejętność ogrywania ich w każdej tonacji jest podstawowym warunkiem do tego, by muzyk potrafił w swobodny sposób improwizować. To właśnie na dźwiękach danej skali najczęstsze są dokonywane popisy muzyków solowych: saksofonistów, trębaczy, gitarzystów i pianistów. Nieraz osoby niewtajemniczone zastanawiają się, jak on to robi, w jaki sposób tak szybko potrafi jakiś fajny, trzymający się całości przebieg muzyczny zagrać. Odpowiedź jest dość prosta i oczywista, ma doskonale ograne skale muzyczne we wszystkich tonacjach. Dzięki temu muzyk wie po jakich dźwiękach może się poruszać, a jakich powinien unikać. Częstym błędem osób uczących się gry na instrumencie muzycznym np.: na fortepianie jest, to że nie przywiązują zbytniej wagi do znajomości skal. Ograniczają się raczej do tych szkolnych dur, moll i na tym koniec. Natomiast jeżeli chcemy być bardziej twórczy i nie ograniczać się do grania z nut, to powinniśmy zgłębić wiedze na temat skal i możliwości ich wykorzystania.

Nie usłyszelibyśmy wielu solówek gitarowych, gdyby nie skale, na których są w przeważającej większości właśnie oparte. Można by nawet użyć stwierdzenia, że skale muzyczne są zaraz po nutach i zapisie nutowym, takim dodatkowym językiem muzycznym, dzięki któremu muzycy bez słów się rozumieją i porozumiewają. Jak już zostało wspomniane mamy dostępnych wiele skal muzycznych, różne ich odmiany. Im więcej muzyk ich zna i umie wykorzystać, tym jego muzyka staje się bardziej oryginalna i unikalna. Często wybierając model danego instrumentu, przede wszystkim kierujemy się tym jaki rodzaj muzyki będziemy grać. Natomiast gitarzyści mają często również swoje ulubione struny do ogrywania danego stylu, na którym improwizują lub grają solówki.

Jeżeli interesujesz się gitarą, grasz na niej lub może byś chciał zacząć się na niej uczyć to warto odwiedzić specjalistyczny sklep np.: https://strunygitarowe.pl/, w którym znajdziesz szeroki asortyment z tego segmentu instrumentów.