24 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się 6 edycja koncertu Art Celebration, jak zawsze w ramach festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. To autorski projekt pianisty i kompozytora Zbigniewa Jakubka oraz rapera i dziennikarza muzycznego Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Podczas koncertu wystąpią m.in Monika Borzym z zespołem i Eldo w towarzystwie AC Band złożonego ze znakomitych muzyków jazzowych.

Bezpłatne zaproszenia na koncert będzie można otrzymać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od piątku (15 czerwca) w południe. 

Art Celebration vol. 6 – People of Art

24 czerwca – Filharmonia Podkarpacka – 18:00

6-ta edycja Art Celebration, to kontynuacja składania hołdu zasłużonym twórcom polskiej kultury, m.in. przez muzyków związanych z Podkarpaciem. W tym roku, w związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległosći wzbogacona o elementy historyczne.

1 część

Będziemy świadkami wykonania programu „Polska muzyka w Hollywood” na dwa fortepiany, w której Michał Szkil i Zbigniew Jakubek wykonają utwory Victora Younga, Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy.

W pierwszej części wystąpi również Eskaubei, który opowie o swoich ulubionych pisarzach, i główny bohater tej części – Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak, jeden z legendarnych polskich raperów, który złoży hołd m.in. Halinie Poświatowskiej. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. Skład zespołu: Michał Szkil – fortepian, Zbigniew Jakubek – instr. klawiszowe, Tomasz Nowak – trąbka, Bartłomiej Prucnal – saksofony, Marcin Jadach – kontrabas / git. basowa, Patryk Dobosz – perkusja. Specjalnie pod kątem tej części koncertu zostaną sporządzone premierowe aranżacje autorstwa Zbigniewa Jakubka oraz Tomasza Nowaka.

Pierwszą część zakończy „Suita Beksińskiego” – improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band, któremu towarzyszyć będą wyświetlane reprodukcje wybranych obrazów mistrza udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Muzyce będą towarzyszyły wizualizacje autorstwa Kuby Kowalskiego.

2 część – Monika Borzym – Jestem Przestrzeń

„Jestem przestrzeń”, to tytuł płyty Moniki Borzym z poruszającymi tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski. Dwanaście kompozycji Obijalskiego do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu Moniki Borzym – cenionej wokalistki jazzowej młodego pokolenia. Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.

Zespół Moniki Borzym wystąpi z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i Mr Krime-a odpowiedzialnego za elektronikę.