Wczoraj, tj. 28 maja w Bydgoszczy rozpoczęła się 12 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. To wielkie święto muzyki z perkusją w roli głównej, w tym roku gości prawdziwe gwiazdy. Fińska Apocalyptica zagra Metallicę na wiolonczelach, wystąpi mistrz jazzu Jan Garbarek ze swoim zespołem i Terry Bozzio z największym zestawem perkusyjnym świata.

Od kilku lat w Bydgoszczy na Drums Fusion goszczą systematycznie wielkie gwiazdy. Tak jest i w tym roku, bo line-up festiwalu jest naprawdę pierwszej klasy. Drumsy otworzą przedbiegi w postaci Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, podczas którego gry na perkusji uczyć będą mistrzowie z Polski, Niemiec, Indonezji i Korei.

W tym samym czasie na ulice miasta wyjdą „lotne brygady perkusyjne”. Grający na przeróżnych instrumentach „perkusyjni partyzanci” pojawiać się będą w różnych punktach w centrum Bydgoszczy.

30 maja na scenie bydgoskiej Opery Nova zagra pierwsza gwiazda festiwalu – Jan Garbarek Group. Gigant światowego jazzu wystąpi w Bydgoszczy z Trilokiem Gurtu na perkusji. W swoich kompozycjach i improwizacjach Garbarek jest mistrzem muzyki, która wnika w naszą duszę. Jego koncerty są spektaklami o niezwykłej dramaturgii. Mówi się, że „jego muzyka oddycha i zapewnia innym przestrzeń do oddychania”.

31 maja na Festiwalu pojawią się Ikony Polskiego Jazzu. W tym koncercie wystąpią niekwestionowani mistrzowie polskiej sceny jazzowej – String Connection oraz Krzysztof Ścierański Trio.

Pierwszy dzień czerwca – Dzień Dziecka – otworzy święto perkusji dla dzieci – Wyspa Perkusyjna (warsztaty), potem przez miasto przejdzie barwna Drums Parade, a dzień zamknie plenerowe „dwugodzinne solo perkusyjne” na największej perkusji świata. „Mistrzem ceremonii” będzie Terry Bozzio, znany ze współpracy z Frankiem Zappą. O jego zestawie perkusyjnym nie mówi się po prostu „perkusja”. To „monstrualna rzeźba perkusyjna” złożona z kilkudziesięciu instrumentów.

Finał Drums Fusion 2018 to kolejny, wielki koncert plenerowy. 2 czerwca na Wyspie Młyńskiej w sercu Bydgoszczy zagra słynna fińska Apocalyptica z koncertem „Plays Metallica by Four Cellos”. Na perkusji wystąpi Mikko Siren. Zespół zasłynął na całym świecie, jako nowatorski kwartet wiolonczelowy grający własne wersje utworów heavy-metalowego zespołu Metallica. Bydgoszcz, jako pierwsze polskie miasto, znalazła się na szlaku najnowszego tour’u koncertowego grupy.

Drums Fusion 2018 odbywa się w dniach 28 maja – 2 czerwca w Bydgoszczy.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska, a dyrektorem festiwalu Marek Maciejewski. Więcej na: http://drumsfusion.pl i https://facebook.com/drumsfusion