12 artystów z 9 krajów zakwalifikowało się do 3 edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Zmagania młodych wirtuozów oraz walka o główną nagrodę (10.000 Euro) odbędą w drugiej połowie lipca w Krakowie i Lusławicach.

„Poziom nagrań, które napłynęły do tegorocznej edycji, a które właśnie skończyliśmy przesłuchiwać jest naprawdę bardzo wysoki. Szykuje się zatem niezwykle emocjonujący konkurs” – podkreśla światowej sławy skrzypek Mark Feldman, który jurorem Konkursu Seiferta jest od jego pierwszej edycji, a więc od 2014 roku.

W tym roku obok Feldmana w jury zasiadać będą równie wielkie gwiazdy jazzowych skrzypiec, choć nie tylko. Po raz drugi w swej historii Konkurs Seiferta otwarty jest nie tylko dla skrzypków i altowiolistów, ale również dla wiolonczelistów. Dlatego młodych wirtuozów wiolinistyki jazzowej oceniać również będzie jeden z najwybitniejszych jazzowych wiolonczelistów naszych czasów, uważany za ikonę nowojorskiej oficyny Tzadik – Erik Friedlander. W jury konkursu zasiądą ponadto dwaj giganci jazzowych skrzypiec: związany z renomowaną wytwórnią ECM Dominique Pifarély oraz ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy Michał Urbaniak.

Decyzją tego właśnie gremium do przesłuchań konkursowych zakwalifikowani zostali następujący artyści z 9 krajów: litewski skrzypek Tadas Dešukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazón González, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin “Benni” von Gutzeit oraz wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący również w USA skrzypek Mario Forte – laureat 3 nagrody Konkursu Seiferta w 2016 roku. Polskę reprezentować będzie dwójka skrzypków: Amalia Obrębowska i Marcin Hałat. Podobną reprezentację będzie miała Francja, z której do konkursu zakwalifikowana została para skrzypków: Cécile Delzant oraz Youenn Rohaut. Dwóch artystów przybędzie również do Polski z USA, w tym wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.

O tym, że ostateczny wybór dla jurorów nie był łatwy dowodzi konieczność zwiększenie liczby uczestników dopuszczonych do przesłuchań konkursowych. Do tej pory kwalifikowano doń 10 artystów, w tym roku usłyszymy ich aż 12.

Wybór nie był łatwy, bo – jak słusznie zauważa Mark Feldman – poziom zgłaszających się do konkursu skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z każdą edycją staje się coraz wyższy. W tym roku trójka artystów otrzymała w kwalifikacjach te same noty od jurorów. Doszliśmy więc do wniosku, że najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem będzie zakwalifikowanie do konkursu całej trójki – tłumaczy Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta organizującej konkurs.

Odbywające się w formule otwartych dla publiczności koncertów zmagania konkursowe młodych artystów będzie można śledzić w dniach 25-27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Młodzi wirtuozi instrumentów smyczkowych walczyć będę o nagrody, których łączna wartość wynosi 17.000 Euro (10.000 EURO – I miejsce, 5.000 EURO – II miejsce, 2.000 EURO – III miejsce).

Przesłuchania składać się będą z dwóch etapów: półfinałów, w których usłyszymy wszystkich 12 zakwalifikowanych do konkursu artystów oraz finałów, do których decyzją jury przejdzie już tylko piątka najlepszych. W każdym etapie konkursu uczestnicy zobowiązani będą do wykonania jednego utworu Zbigniewa Seiferta. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki temu twórczość naszego patrona dotrze do coraz to nowszych zakątków świata. Nie raz już bowiem zdarzało się, że uczestnicy konkursu podejmując się interpretacji kompozycji Seiferta na stałe wprowadzali ją później do swego koncertowego repertuaru. W ten sposób wspólnie walczymy o należyte miejsca w panteonie międzynarodowych sław dla tego wybitnego polskiego twórcy – podkreśla Aneta Norek-Skrycka.

Każdemu z uczestników przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani okrzykniętego najwybitniejszym polskim pianistą jazzowym minionego roku. Zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca w Kijów.Centrum w Krakowie.

Wstęp na przesłuchania w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest bezpłatny.

Koncert galowy (28.07.2018) jest biletowany. Sprzedaż biletów (www.eventim.pl, InfoKraków) od 15 czerwca.