Odszedł w tragicznych okolicznościach, mając zaledwie 26 lat, ale Otis Redding wywarł ogromny wpływ na muzykę i nie bez powodu nazywany był „Królem Soulu”. Przed śmiercią artysta przebywał w studiu nagraniowym i rejestrował piosenki na kolejną płytę. To, co zostało nagrane ponad 50 lat temu, ukaże się 18 maja 2018 roku w formie kompilacji, zatytułowanej „Dock Of The Bay Sessions”.

Wydanie składanki zbiega się w czasie z 50-rocznicą ukazania się klasycznego utworu Otisa Reddinga „(Sittin’ On) The Dock Of The Bay”, zarejestrowanego krótko przed śmiercią w katastrofie lotniczej 10 grudnia 1967 roku. Utwór w marcu 1968 roku zdobył szczyty notowań R&B i popowego w Ameryce.

Wartość materiału jest ogromna nie tylko ze względu na niesamowity głos artysty, lecz przede wszystkim z tego powodu, że w trakcie tak zwanych „Dock Of The Bay Sessions” Redding zaprezentował nieco inne oblicze muzyczne, zwiastujące stylistyczną ewolucję jego muzyki. Otis nie zamierzał całkowicie odejść od soulu, ale go wzbogacić o elementy innych gatunków, którymi zaczął się wtedy interesować. Trudno powiedzieć ze 100-procentową pewnością, jaki kształt miałaby kolejna studyjna płyta Reddinga, jednak składanka pozwala fanom uruchomić wyobraźnię i przypuszczać, co by mogło się na niej znaleźć.

Składanka „Dock Of The Bay Sessions” to 12 piosenek, które 18 maja ukażą się na CD, 180-gramowym winylu oraz w postaci plików cyfrowych. Do zebrania utworów walnie przyczynili się Roger Armstrong z wytwórni Ace Records oraz biograf Otisa Reddinga, Jonathan Gould. Wsparcia w projekcie udzieliła też rodzina artysty.

To pierwszy zbiór nagrań z tych sesji na jednym wydawnictwie.

„To pierwsza wskazówka odnośnie do tego, jaki nowy album Otisa mógł być” – napisał w notce w książeczce dziennikarz muzyczny Bob Stanley.

Szczególne wrażenie robią utwory „Hard To Handle”, naznaczony wpływem uwielbianego przez Otisa Boba Dylana „Gone Again”, bardziej taneczny „Love Man” oraz przepiękna ballada „I’ve Got Dreams To Remember” z tekstem, będącym adaptacją wiersza, napisanego przez ukochaną żonę Reddinga Zelmę. Pierwsza na składance, wspomniana już kompozycja „(Sittin’ On) The Dock Of The Bay” jest ostatnią piosenką nagraną przez Otisa Reddinga.

603497861590_OTIS_REDDING_DOCK_SESSIONS_COVER

Tracklista: „(Sittin’ On) The Dock Of The Bay” // „Think About It”* // „Hard To Handle” // „The Happy Song (Dum-Dum)” // „Love Man” // „Direct Me” // „I’ve Got Dreams To Remember” // „Champagne And Wine”* // „Pounds And Hundreds (LBS + 100S)” // „I’m A Changed Man” // „Gone Again” // „Amen”

*wszystkie piosenki w miksie mono oprócz „Think About It” i „Champagne And Wine”