Po dwóch dniach konkursowych przesłuchań poznaliśmy laureata Grand Prix 54. edycji wrocławskiego festiwalu Jazz nad Odrą.

Tytuł Indywidualności Jazzowej 2018 otrzymał zespół Weezdob Collective.

Zdobywcę Grand Prix w festiwalową niedzielę usłyszeć będziemy mogli dwukrotnie: o 17:30 podczas improwizowanego seta na plenerowej scenie na Placu Społecznym i o 22:00 w Imparcie, gdzie odbędzie się specjalny koncert zwycięzcy.

www.youtu.be/NtUScCBXds4

Podczas przesłuchań każdy z dziewięciu finalistów zaprezentował około 20-minutowy program. Jury w składzie: Paweł Brodowski, Paweł Kaczmarczyk, Dariusz Oleszkiewicz, Tomasz Szachowski oraz Piotr Wojtasik przyznało główną nagrodę konkursu zespołowi Weezdob Collective.

Grupa ta to fuzja pięciu muzycznych indywidualności, która zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Zwycięzca otrzyma 25 tysięcy złotych – nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza – a także, od redakcji Jazz Forum, możliwość udziału w sesji reklamowo-promocyjnej o wartości 3 tysięcy złotych, która ukaże się na łamach magazynu w wydaniu tradycyjnym i internetowym. Podczas przesłuchania zespół w składzie: Kacper Smoliński (harmonijka), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Piotr Scholz (gitara), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja) zaprezentował trzy własne kompozycje: „Back at Lizard’s Canteen”, „Hermoso Lugar” i „Galactic Collision”.

II nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w wysokości 8 000 złotych otrzymał The Cuban Latin Jazz w składzie:  Taras Bakovskyi (saksofon), Roland  Abreu Krzysztofiak (kontrabas), Paweł Kukuła (fortepian) i Dominik Jaske (perkusja).

Trzecia lokata oraz nagroda ufundowana przez  Związek Artystów i Wykonawców Stoart w wysokości 5 000 złotych trafiła zaś do grupy Extradition Quintet w składzie: Piotr Szlempo (trąbka), Marcin Janek (saksofon), Dominik Kisiel (fortepian), Piotr Szajrych (kontrabas) i Maksymilian Kreft (perkusja).

Jak co roku, komisja przyznała także nagrody dodatkowe. Nagrodę specjalną dla największej indywidualności konkursu – zegarek ORIS Dexter Gordon Limited Edition, o wartości 7690 zł, ufundowaną przez Wyłącznego Dystrybutora Marki ORIS na Polskę – otrzymał Kacper Smoliński ze zwycięskiego Weezdob Collective. Zaproszenie na ufundowane przez Organizatora międzynarodowe warsztaty jazzowe „New York Jazz Masters” trafiły do Maksymiliana Krefta – perkusisty z zespołu Extradition Quintet, najmłodszego uczestnika konkursu. Nagrodą specjalną ufundowaną przez Villa Cotonina – voucher na weekend dla dwóch osób w hotelu Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju – wyróżniony został Krzysztof Baranowski, gitarzysta i kontrabasista.