Laureat nagrody BAFTA, kompozytor, muzyk i producent – Ólafur Arnalds, prezentuje nowy utwór, zatytułowany „re:member”. Artysta wykorzystuje w nim nową, przełomową technologię Stratus, dzięki której zwykły fortepian staje się całkiem nowym, niezwykłym instrumentem.

Projekt „The Stratus Pianos” to dwa samogrające, pół-generatywne fortepiany, kontrolowane przez program, będący owocem dwuletniej współpracy Ólafura i eksperymentatora Halldóra Eldjárna. Algorytmy generowane przez Stratus przyczyniły się także do powstania okładki singla „re:member”.

Oprócz „Stratus Pianos”, nowy utwór Arnaldsa wykorzystuje kwartet smyczkowy, syntezatory, elektronikę i perkusję. Kompozycja rozpoczyna się spokojnymi akordami fortepianowymi, a następnie, przechodząc przez świetliste harmonie smyczkowe, zmierza ku ekscytującemu, elektronicznemu finałowi. Współproducentem bitów jest znakomity islandzki muzyk – Bngrboy.

Wyreżyserowane przez Thorę Hilmarsdottir wideo otwiera nowe możliwości interpretacji.

Jak mówi sam Ólafur:

“Klip porusza kwestię męskich uczuć. Opowiada o sposobie, w jakim mężczyźni komunikują swoje emocje. Jest w nim też nadzieja i radość, które towarzyszą nam, gdy udaje nam się dotrzeć do drugiej osoby lub gdy dzielimy z nią coś osobistego”.

Ólafur Arnalds zaprezentuje „The Stratus Pianos” podczas wielkiego światowego tournée, które rozpocznie się w maju. W jego ramach, 9 października, artysta wystąpi we Wrocławiu.