W 2015 roku wybitny pianista, producent i kompozytor – Nils Frahm wraz z londyńską wytwórnią Erased Tapes Records oraz berlińską agencją artystyczną Agentur Grimm ogłosił 29 marca “Dniem Fortepianu”.

W tym roku, już po raz drugi, będziemy obchodzić to święto również w Warszawie!

www.youtu.be/SAzjg8MJjOM

Od tego czasu na całym świecie 88. dnia w roku odbywają się różnej skali wydarzenia, poświęcone muzyce fortepianowej, podczas których artyści spotykają się, aby wspólnie celebrować Piano Day poprzez występy na żywo. Poza udziałem w koncertach, każdy chętny może z tej okazji przesłać do organizatorów autorski utwór, który zostanie opublikowany na specjalnej playliście Nils’a Frahm’a na platformie SoundCloud.

W pierwszej edycji Piano Day Warsaw, która odbyła się 29 marca 2017 roku, udział wzięli tacy artyści jak: laureat nagrody Grammy – Włodek Pawlik, laureat Konkursu Chopinowskiego – Janusz Olejniczak, a także koncertujący po całym świecie jazzman Sławek Jaskułke. Ponadto, aby urozmaicić program koncertu, wystąpili muzycy młodego pokolenia: wokaliści Justyna Święs i Ralph Kamiński oraz tworzący muzykę ambientową – Bartosz Dziadosz i kompozytorka Hania Rani. Muzyka zabrzmiała w industrialnych przestrzeniach kamienicy przy ul. Kredytowej, a o dostarczenie znakomitej klasy instrumentu zadbała marka Yamaha. Podczas koncertu mogliśmy odbyć prawdziwą podróż przez gatunki i style muzyczne, które zgrabnie spinał jeden instrument – fortepian.

www.youtu.be/QpEXcyEtQl8

W tym roku obchody Piano Day w Polsce odbędą się już po raz drugi, z centralnym wydarzeniem – w Warszawie, przy udziale polskich i zagranicznych pianistów oraz muzyków inspirujących się brzmieniem fortepianu. Artyści reprezentują cały przegląd gatunków muzycznych – od muzyki klasycznej, przez jazz, aż po muzykę elektroniczną. Koncert będzie miał miejsce 8 kwietnia o godzinie 19:00 w warszawskim klubie Niebo przy ul. Nowy Świat 21.

Na scenie pojawią się tacy artyści jak:

  • Znakomity pianista młodego pokolenia Piotr Orzechowski, znany także jako Pianohooligan – wystąpi solo, wykonując utwory z wydanego jesienią albumu pt. “24 Preludes & Improvisations”.
  • Wielokrotnie nagradzana formacja Electro Acoustic Beat Sessions (EABS) z gościnnym udziałem legendarnego artysty Tenderloniousa – podczas koncertu odbędzie się pra-premiera ich nowego wydawnictwa “Slavic Spirits” (informacja o występie dopiero 29.03 ! )
  • Luke Howard, światowej klasy australijski pianista, tworzący w gatunku modern classic, związany z prestiżową wytwórnią Mercury KX (Olafur Arnalds, Lambert)
  • Misia Furtak, wokalistka i basistka, laureatka m.in Paszportu Polityki i Fryderyka. Wcześniej występowała z zespołem très.b i solowo jako Misia Ff. Podczas Piano Day razem z pianistką Hanią Rani zaprezentuje specjalne wersje piosenek z planowanej na jesień solowej płyty.
  • Hior Chronik (Giorgos Papadopoulos), producent muzyki ambientowej greckiego pochodzenia, związany z berlińską wytwórnią K7!. Wykona premierowo kompozycje ze swojego najnowszego wydawnictwa w formie live set-u z gościnnym udziałem pianistki Hani Rani i wiolonczelistki Dobrawy Czocher.
  • Bass Astral – czyli Kuba Tracz, młody producent muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, 1/2 duetu Bass Astral & Igo. Podczas koncertu zaprezentuje po raz pierwszy autorski set eksperymentalny z improwizowaną na żywo muzyką fortepianową.

Piano Day Warsaw
Warszawa, Klub Niebo | 8 kwietnia 2018, godz. 20:00 |czas trwania koncertu: 180 min (2 przerwy)
Bilety: 70/90 zł
Link do wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/444233652660779/
Bilety do nabycia w serwisie: Eventim.pl, Biletomat.pl, przez aplikację Going. oraz w Empikach i salonach Media Markt i Saturn