W niedzielę, 11 marca w Muzeum Narodowym w Warszawie utwory Paderewskiego zabrzmią w jazzowych aranżacjach. Wystąpi Paweł Kaczmarczyk Trio w składzie Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (perkusja) i Paweł Kaczmarczyk, który zagra na zabytkowym, należącym do Paderewskiego, fortepianie marki Erard.

Inspiracją dla artystów jest wystawa „Paderewski”, którą można oglądać do 20 maja w MNW.

Paweł Kaczmarczyk, jeden z najciekawszych pianistów jazzowych, specjalnie dla MNW przełożył twórczość Ignacego Jana Paderewskiego na swój własny, oryginalny język muzyczny i tak powstała fuzja muzyki klasycznej, jazzu i folku. Zaprezentuje takie utwory jak Allegro Con Brio czy Allegro Maestoso, ale nie należy spodziewać się wiernych odtworzeń oryginałów. Będzie to niepowtarzalna okazja do wysłuchania reinterpretacji utworów Paderewskiego, które stanowią ponadczasowe źródło inspiracji dla współczesnych twórców.

Koncert zorganizowany przy współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz American Center Warsaw.

  • Paweł Kaczmarczyk – fortepian
    Pianista jazzowy i kompozytor, wydał cztery albumy autorskie, dwa kolejne ukażą się wkrótce. Zdobył m.in. nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” oraz nagrody „Gazety Wyborczej” i radiowej „Trójki”.
  • Michał Barański – kontrabas
    Koncertował w słynnych klubach Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, w Berklee Performance Center oraz na festiwalach w Colorado i Portland. W 2014 roku otrzymał nominację do Fryderyka.
  • Tomasz Torres – perkusja
    Jeden z najlepszych polskich perkusistów. Wraz z Michałem Barańskim współtworzył kwartet Brada Terry’ego, z którym zagrał ponad trzysta koncertów w Stanach Zjednoczonych. Jest perkusistą Afromental, współpracował m.in. z Krzysztofem Urbańskim, Kubą Badachem i Anią Szarmach.

Wystawa Paderewski 17 lutego – 20 maja 2018

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie inauguruje wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.
Wystawa odbywa się w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Cykl realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.