10 marca o godz. 19.00 w Muzeum Śląskim odbędzie się koncertowa zapowiedź najważniejszego wiosennego festiwalu muzycznego w Katowicach – JazzArt Festivalu, którym miasto od 6 lat celebruje Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO wyznaczony na 30 kwietnia.

Na koncercie w ramach Before JazzArt w audytorium Muzeum Śląskiego wystąpi znakomity trębacz Tomasz Dąbrowski we wspólnym projekcie z muzykami z Japonii. W wieku 30 lat Tomasz Dąbrowski był już autorem trzech solowych płyt. Jako pierwszy Polak został uhonorowany tytułem Jazzowego Muzyka Roku przyznawanym przez Związek Muzyków Jazzowych na wyspie Fyn. All About Jazz lokuje go wśród piętnastu najważniejszych europejskich muzyków.

AD HOC „Strings” to wspólny projekt Dąbrowskiego i japońskich muzyków jazzowych Chiby, Minamiego i Tsuboiego, zrealizowany w ciągu jednej nocy w jednym z tokijskich klubów muzycznych. Subtelne brzmienia rytmiczne skojarzone z elektroniką, wyraźne motywy melodyczne i improwizacja, akustyczny, poszukujący jazz z mocnym brzmieniem trąbki. Intrygujący materiał, zwłaszcza że muzycy zagrali ze sobą pierwszy raz.

Ich wspólny koncert to także rzadkie wydarzenie, biorąc pod uwagę odległości, jakie dzielą członków projektu. Zespół AD HOC tworzą: Hiroshi Minami, Hiroshi Tsuboi i Hiroki Chiba. Bilety na koncert kosztują 18 (ulgowe) i 23 zł. Dostępne są na ticketportal.pl oraz w kasach Muzeum Śląskiego i systemie biletowym online bilety.muzeumslaskie.pl.

Inauguracja współpracy dwóch instytucji zlokalizowanych w samym sercu Katowic (Muzeum Śląskiego oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów) to również prezentacja pracy Philipa Paquet’a – pochodzącego z Belgii, uznanego na całym świecie ilustratora i komiksiarza. Umieszczając w centralnej części swojej pracy inspirowaną secesyjnym malarstwem postać Muzy, Paquet jednocześnie sięga zarówno do współczesnej, jak i zabytkowej architektury Katowic oraz panoramy Śląska z obrazów artystów nieprofesjonalnych. Tę unikatową, wielkoformatową pracę będzie można podziwiać w trakcie spacerów po terenie Muzeum Śląskiego od 10 marca do 6 maja.

Katowice JazzArt Festival 2018

7. edycja festiwalu rozpocznie się 26 kwietnia i zakończy się, tradycyjnie, 30 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO.

W ciągu 5 dni w Katowicach wystąpi 12 formacji. Publiczność JazzArt Festivalu przywykła już do tego, że festiwal prezentuje jego najróżniejsze formy, a także zespoły i formacje wokół jazzu oscylujące.

W programie tegorocznej edycji znaleźli się m.in. artyści „ze stajni” Auand Records, francuski Quatuor Machaut, duński The KutiMangoes, polska formacja Stryjo czy legendarna Fire! Orchestra Matsa Gustafssona.

Katowice JazzArt to festiwal zaangażowany społecznie, czego wyrazem będzie wspólny koncert włoskich artystów z Orkiestrą Specjalną dzieci z SP nr 6 czy koncert Wildbirds & Peacedrums w katowickim areszcie.