Colours of Ostrava dalej ogłasza! Niedawno podali, że Oumou Sangaré wystąpi podczas tegorocznej edycji, a kilka chwil temu podali kolejnego artystę – Joss Stone!

Colours of Ostrava to międzynarodowy festiwal wielogatunkowy, odbywający się od 2002 roku w czeskiej Ostrawie. W 2012 roku festiwal przeniesiono na obrzeża miasta, do niezwykłego, postindustrialnego kompleksu huty Dolní Vítkovice. Wydarzenie zostało uhonorowane m.in. czeską nagrodą Anioła (Anděl) jako Wydarzenie muzyczne roku 2005 i 2006. Trzy lata z rzędu (2004-2006) było też uznane za najlepsze wydarzenie muzyczne przez ALMA (Akropolis Live Music Awards) w kategorii koncert/festiwal roku.

Bilety można zakupić tutaj.

Joss Stone, wspaniała wokalistka soulowa, urodziła się w 1987 roku w Dover, w Anglii. Dorastała słuchając amerykańskiego soulu i R&B w najlepszym wykonaniu. Jej ulubioną wokalistką była Aretha Franklin.

W 2002 roku Joss wzięła udział w przesłuchaniu do programu „Star For A Night” promującego nowe talenty w telewizji BBC. Wygrała eliminacje i w programie zaśpiewała piosenkę Donny Summer „On The Radio”. Dzięki temu występowi młoda wokalistka zwróciła na siebie uwagę producentów z Londynu Andy Deana i Bena Wolfe’a, znanych jako Boilerhouse Boys. Doprowadzili oni do spotkania Joss ze Steve’em Greenbergiem – założycielem i dyrektorem generalnym wytwórni S-Curve Records.

Joss Stone ma na koncie nominacje do czterech nagród Grammy, wystąpiła na scenie z Jamesem Brownem, The Rolling Stones, Steviem Wonderem, Eltonem Johnem, Patti Labelle, Mavisem Staplesem, Donną Summer i Smokey Robinsonem, udzieliła wywiadu Oprah Winfrey, była gwiazdą dwóch wielkich kampanii reklamowych i wreszcie w 2005 roku wystąpiła przed ponad dwustutysięczną widownią na koncercie Live 8 w Londynie. A to wszystko zdarzyło się, nim ukończyła 19 lat. Jednak dopiero wiosną 2007 roku, przy trzecim albumie zatytułowanym „Introducing Joss Stone”, wokalistka poczuła, że w pełni wyraża swą wrażliwość muzyczną. Album to elektryzująca mieszanka ciepłego, klasycznego soulu, R&B z lat 70., harmonii wokalnych żeńskich grup z Motown i jazzowego feelingu w wykonaniu żywego zespołu pod dyrekcją głównego współpracownika i producenta Stone – Raphaela Saadiqa. To mój pierwszy album, na którym naprawdę jestem sobą. Dlatego nazwałam go „Introducing Joss Stone”. To moje słowa i moja prawdziwa tożsamość artystyczna -powiedziała artystka.

Oumou Sangaré to malijska piosenkarka z niesamowitym głosem jest jedną z najważniejszych afrykańskich artystek wszech czasów.

Uosabia kobiecość, elegancję, determinację i niezależność, a jej wspaniały autorytatywny głos sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok jej twórczości. „To Muhammad Ali pomiędzy afrykańskimi divami na ringu. Najlepsza! Żądli jak motyl, lata jak pszczoła!” – żartował reżyser Womex Christoph Borkowsky, gdy wręczał piosenkarce prestiżową nagrodę podczas targów. „Nagrodę dedykuję wszystkim afrykańskim kobietom i w ogóle ludziom w Afryce. To oni zawsze zachęcają mnie do śpiewania i pisania piosenek” – powiedziała Oumou w ramach podziękowań i rozpoczęła koncert, którego nikt nigdy nie zapomni. Ale takie są wszystkie jej koncerty.

Jest ogromnie zaangażowana w działalność społeczną w Afryce oraz we współpracę z ONZ. Od dwudziestu jeden lat rozmawia głośno o rzeczach, które w Mail są tematami tabu. Przeciwstawia się przede wszystkim poligamii, czyli porządkowi społecznemu, który stawia kobiety w Afryce w niekorzystnej sytuacji.

„Potrzebuję muzyki do życia. Bez muzyki jestem niczym. Mam nadzieję, że wysyłam wiadomości, które przemawiają do ludzi. Życie jest trudne. Świat ma kłopoty. Moim zadaniem jest przyniesienie ludziom radości, a przede wszystkim mocy budowania pokoju. Śpiewam, aby dać im siłę i odwagę.”