Saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy, a przede wszystkim jedna z centralnych postaci polskiego jazzu – Jana Ptaszyna Wróblewskiego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Artysta, a zarazem jeden z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce zagra na specjalnym Koncercie Noworocznym w Białołęckim Ośrodku Kultury już 13 stycznia 2018 roku o godz. 19:00 na scenie przy ul. Van Gogha 1.

Jan Ptaszyn Wróblewski wystąpi 13 stycznia w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie.

Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Na scenie jazzowej zadebiutował w 1956 roku na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z sekstetem Krzysztofa Komedy. Od tego czasu założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Od 1970 prowadzi w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. „Trzy kwadranse jazzu”, jest także członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W swojej ponad 60-letniej karierze jazzowej zagrał niezliczoną ilość koncertów, nagrał kilkanaście albumów autorskich i wziął udział w realizacji kilkudziesięciu płyt. Jego styl gry, z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem, jest natychmiast rozpoznawalny. W swych kompozycjach eksponuje linię melodyczną, zachowuje klarowną formę, dużą uwagę przywiązuje do aranżacji i harmonii. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, a w 2007 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał odznaczenie Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Podczas Koncertu Noworocznego Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet wystąpi na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury z programem „Moi Pierwsi Mistrzowie” Komeda / Trzaskowski / Kurylewicz. W tym programie artysta sięga do korzeni swojej działalności muzycznej i dziękuje swoim trzem wspaniałym kolegom, a zarazem mistrzom, z którymi miał szczęście pracować na początku swojej kariery scenicznej: – To wspaniała równowaga, ponieważ każdy z nich miał do jazzu zupełnie inne podejście, każdy miał odrębną specyfikę, a wszyscy dopełniali się wspaniale, tworząc konsensus o jakim trudno dziś marzyć – mówi o nich artysta. Dla mnie to wszystko było wspaniałą szkołą, bo po pierwsze: miałem idealną lekcję grania jazzu tak jak chciał Kuryl; po drugie – lekcję fantazji, jaką od początku roztaczał Komeda, wreszcie od Trzaskowskiego nabrałem poszanowania dla wiedzy i nieraz później teoretyzowanie ułatwiało mi życie. Tak więc moi pierwsi mistrzowie, ogromnie wiele mam Wam do zawdzięczenia, nie mówiąc już o frajdzie wspólnego koncertowania i choćby tym skromnym programem chciałem Wam za to podziękować.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi utwory: „Astigmatic” (Krzysztof Komeda), „Better Luck Next Time” (Andrzej Trzaskowski), „Kołysanka (Krzysztof Komeda), „Vision” (Andrzej Trzaskowski), „Szara kolęda” (Krzysztof Komeda), „Drivin’” (Jan Ptaszyn Wróblewski).

Ptaszyn Wróblewski Sextet: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy // Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy // Robert Majewski – trąbka // Wojciech Niedziela – fortepian // Sławomir Kurkiewicz – kontrabas // Marcin Jahr – perkusja

Koncert jest częścią Białołęckich Wieczorów Jazzowych – cyklu kwartalnych koncertów odbywających się w Białołęckim Ośrodku Kultury od stycznia 2016 r. Do tej pory na Scenie BOK-u zagrali: Jan Garbarek feat. Trilok Gurtu, Włodek Pawlik Trio, VEIN feat. Greg Osby, SMOLIK / KEV FOX, Urszula Dudziak i Stanisław Soyka.

Jan Ptaszyn Wróblewski
Warszawa, Białołęcki Ośrodek Kultury (ul. Vincenta Van Gogha 1) | 13.01.2017, godz. 19:00
Bilety w cenie 50/70 zł dostępne na: biletyna.plewejsciowki.pl