Anielski wokal i sensualne brzmienie szybko uczyniły z debiutującej w 2013 roku Rhye jedną z najbardziej obiecujących grup na scenie alternatywnego R&B. Sprzedanemu w ponad 125 tysiącach egzemplarzy wydawnictwu „Woman” zawdzięczamy takie perełki jak „Open” (45,4 milionów streamów) czy „The Fall”. Entuzjastyczne recenzje pojawiły się na łamach Rolling Stone, The Guardian czy New York Timesa skupiając na duecie wielką uwagę i jeszcze większe nadzieje. Sukces zapieczętowała światowa trasa koncertowa i występy festiwalowe na czele z Coachellą.

www.youtu.be/sng_CdAAw8M

Teraz Rhye powracają z wyczekiwanym drugim albumem. 11-utworowe „Blood” ukaże się już 2 lutego. Do promujących wydawnictwo singli „Please” i „Taste” właśnie dołączył funkowy utwór „Caunt To Five”.

– Ostatnie kilka lat spędziliśmy w trasie tłumacząc „Woman” z sypialnianego projektu na pełne doznanie sceniczne. Z „Blood” proces wyglądał dokładnie odwrotnie. Muzyka rodziła się na scenie i jest dla niej stworzona – opowiada wokalista, Milosh.

www.youtu.be/JJS5ywEIsA4

Proces tworzenia to jednak nie jedyna zmiana w stosunku do studyjnego poprzednika. Jeśli „Woman” było eteryczną, romantyczną serenadą, to „Blood” jest katartyczną odpowiedzią na to, co dzieje się po rozpadzie związku. To zbór piosenek o transformacji, o podnoszeniu się z kolan i ponownym odnajdywaniu radości. Na pierwszy plan wysuwają się charakterystyczny wokal, duszne aranżacje i organiczne brzmienie pianina, wiolonczeli i basu. Jedno jednak pozostało bez zmian – warstwa emocjonalna jest wciąż centralna dla twórczości Rhye.

– Z całego serca wierzę, że nie można śpiewać o emocjach, których się nie doświadczyło w prawdziwym życiu. To może być zarówno plusem jak i minusem – na płycie zawarłem całą baterię uczuć – opowiada Milosh, który nie raz swoje do bólu szczere występy kończył ze łzami w oczach. – To wymaga prawdziwej odwagi, by co wieczór tak się obnażać przed publicznością. Takiej samej odwagi wymagał ode mnie ten album.

rhye_blood_album cover

Tracklista: 1. Waste // 2. Taste // 3. Feel Your Weight // 4. Please // 5. Count to Five // 6. Song for You // 7. Blood Knows // 8. Stay Safe // 9. Phoenix // 10. Softly // 11. Sinful

Rhye zapowiedzieli trasę koncertową. Po serii występów w Ameryce Północnej duet zawita do Europy. Zainteresowanie fanów przewyższyło najśmielsze oczekiwania grupy. Marcowy koncert w londyńskim klubie KOKO już zdążył się wyprzedać.