Colours of Ostrava to międzynarodowy festiwal wielogatunkowy, odbywający się od 2002 roku w czeskiej Ostrawie. W 2012 roku festiwal przeniesiono na obrzeża miasta, do niezwykłego, postindustrialnego kompleksu huty Dolní Vítkovice. Wydarzenie zostało uhonorowane m.in. czeską nagrodą Anioła (Anděl) jako Wydarzenie muzyczne roku 2005 i 2006. Trzy lata z rzędu (2004-2006) było też uznane za najlepsze wydarzenie muzyczne przez ALMA (Akropolis Live Music Awards) w kategorii koncert/festiwal roku.

W przyszłym roku na pewno usłyszmy: London Grammar, Jóhanna Jóhannssona, George’a Ezre, Ziggy Marley’a, John Hopkinsa, Aurorę oraz Cigarettes After Sex. To są pierwsi ogłoszeni artyści Colours Of Ostrava 2018.

Nie będziemy ukrywać, że najbardziej nas cieszy London Grammar oraz Jóhann Jóhannsson!

London Grammar oczarowało słuchaczy na całym świecie marzycielską atmosferyczną muzyką z anielskim głosem Hannah Reid, zaprezentuje swój drugi album.

Ich pierwszy album „If You Wait” z 2013 roku sprzedał się w ponad dwóch milionach egzemplarzy, a zespół otrzymał nominacje do Brit Awards oraz nagrody AIM i Ivor Novello.

Zespół London Grammar powstał w 2009 roku w składzie: Hannah Reid, Dan Rothman a Dominic ‚Dot’ Major. Cztery lata później, dzięki debiutanckiej płycie „If You Wait”, którą nagrywali w garażu Rothmana, odcisnęli piętno na brytyjskiej scenie muzycznej. Nawet kilkuletnia przerwa nie zmniejszyła sukcesu albumu ani zainteresowania zespołem.

Parafrazując jedną z recenzji ich nowego albumu zatytułowanego „Truth Is A Beautiful Thing”:

„Tęskniłem za Tobą, ale wiedziałem, że wrócisz i znowu będzie pięknie”.

Ponieważ London Grammar jest bardziej ewolucyjne niż rewolucyjne, zmian po przerwie w ich muzyce nie było, poza początkowymi porównaniami do The XX. Gitarzysta Dan i odpowiadający za klawisze i perkusję Dominic pozostają architektami melancholijnych dźwięków, które w towarzystwie rytmicznego podmuchu tworzą idealną przestrzeń dla ekscytującego głosu Hannah, które ponownie odpowiada również za teksty:

„Pierwszy album był o wiele bardziej związany z relacjami – drugi też jest, ale w inny sposób. Chodzi raczej o relacje jakie mamy ze sobą, niż o związek z kimś innym. Relacje, które mieliśmy jako trio podczas trasy mają wiele wspólnego z sensem naszego życia w ogóle”.

Jóhann Jóhannsson to jeden z najwybitniejszych współczesnych islandzkich kompozytorów. Nominowany do Złotego Globu, Oscara, Grammy i BAFTA.

Od 2002 roku Jóhannsson nagrywa wyjątkowo ciekawe albumy, które fascynują integralnością muzyki elektronicznej, instrumentów akustycznych i eksperymentów dźwiękowych. Komponuję także muzykę do współczesnych spektakli taneczych, spektakli teatralnych oraz wielu innych projektów, ale światowe uznanie zyskał gdy ścieżki dźwiękowe do urojonych obrazów zamienił na prawdziwe filmy.

Jego muzyka do „Prisoners”, „The Theory of Everything”, „Arrival” czy „Sicario” to prawdziwe arcydzieła, dzięki którym artystę zalicza się do grona najwybitniejszych współcześnie kompozytorów. Nominowany do Złotego Globu, Oscara, Grammy i BAFTA.

Urodził się w Reykjavíku. Już w wieku 11 lat zaczął grać na fortepianie i puzonie. Potem przerwał swoją pasję dla studiowania literatury i języków. Po studiach wrócił do muzykowania.

Jóhann Jóhannsson za klawiszami i w otoczeniu elektroniki wystąpi podczas Colours of Ostrava przy akompaniamencie smyczkowego kwartetu.

Bilety można zakupić tutaj.