Album został napisany przez Björk, ale w pięciu z czternastu piosenek wspierała ją Arca, a w jednej Sarah Hopkins. Wszystkie piosenki poza jedną, są współprodukowane przez Arcę. Jedna jest współprodukowana przez Rabita. Björk uformowała dwunastoosobową islandzką, kobiecą orkiestrę fletową, dla której stworzyła specjalne aranżacje i jej dyrygowała. Napisała także aranżację dla Hamrahlíðarkórinn, chóru dowodzonego przez Þorgerður Ingólfsdóttir.

„Utopia” to 9 album w dorobku Björk, który będzie miał swoją premierę 24 listopada.

Album był edytowany i ustrukturyzowany przez Björk w Prootools. Produkcją zajął się Bergur Þórisson, Bart Migal i Chris Elms. Był zmiksowany przez Heba Kadry’ego i Martę Salogni. Za mastering odpowiadał Mandy Parnell.

Pierwszy utwór promujący album nazywa się „The Gate”, a klip do niego stworzył Andrew Thomas Huang. Premiera odbyła się podczas londyńskiego Fashion Week.

Drugim singlem promującym album jest utwór „Blissing Me”. Również powstało do niego video, za które odpowiadają Tim Walker & Emma Dalzell.

Okładka została stworzona przez Jesse’go Kanda we współpracy z Björk, Jamesem Merry’m i charakteryzatorem Hungry’m. Reszta artworków, jak typografia i zdobnictwo, zostały wykonane przez MM Paris.

bjork-utopia-b-iext51937284

Tracklista: 1. Arisen My Senses // 2. Blissing Me // 3. The Gate // 4. Utopia // 5. Body Memory // 6. Features Creatures // 7. Courtship // 8. Loss // 9. Sue Me // 10. Tabula Rasa // 11. Claimstaker // 12. Paradisa Lyrics // 13. Saint Lyrics // 14. Future Forever