Album został napisany przez Björk, ale w pięciu z czternastu piosenek wspierała ją Arca, a w jednej Sarah Hopkins. Wszystkie piosenki poza jedną, są współprodukowane przez Arcę. Jedna jest współprodukowana przez Rabita. Björk uformowała dwunastoosobową islandzką, kobiecą orkiestrę fletową, dla której stworzyła specjalne aranżacje i jej dyrygowała. Napisała także aranżację dla Hamrahlíðarkórinn, chóru dowodzonego przez Þorgerður Ingólfsdóttir.

“Utopia” to 9 album w dorobku Björk, który będzie miał swoją premierę 24 listopada.

Album był edytowany i ustrukturyzowany przez Björk w Prootools. Produkcją zajął się Bergur Þórisson, Bart Migal i Chris Elms. Był zmiksowany przez Heba Kadry’ego i Martę Salogni. Za mastering odpowiadał Mandy Parnell.

Pierwszy utwór promujący album nazywa się “The Gate”, a klip do niego stworzył Andrew Thomas Huang. Premiera odbyła się podczas londyńskiego Fashion Week.

www.youtu.be/RIGgn1s3AvI

Drugim singlem promującym album jest utwór “Blissing Me”. Również powstało do niego video, za które odpowiadają Tim Walker & Emma Dalzell.

www.youtube.com/watch?v=PHWAZNkqwN4

Okładka została stworzona przez Jesse’go Kanda we współpracy z Björk, Jamesem Merry’m i charakteryzatorem Hungry’m. Reszta artworków, jak typografia i zdobnictwo, zostały wykonane przez MM Paris.

bjork-utopia-b-iext51937284

Tracklista: 1. Arisen My Senses // 2. Blissing Me // 3. The Gate // 4. Utopia // 5. Body Memory // 6. Features Creatures // 7. Courtship // 8. Loss // 9. Sue Me // 10. Tabula Rasa // 11. Claimstaker // 12. Paradisa Lyrics // 13. Saint Lyrics // 14. Future Forever