Trzy jazzowe wieczory, każdy z aż dwoma koncertami w programie – tak w skrócie zapowiada się 12. edycja Silesian Jazz Festivalu. Jego program będzie, jak zwykle, bardzo zróżnicowany stylistycznie i ukierunkowany na współczesną, polską i europejską muzykę jazzową. Spotkamy się z nią w sali koncertowej Miasta Ogrodów, w klubach, ale też w nowej dla festiwalu przestrzeni Muzeum Śląskiego.

Niezmiennie częścią festiwalu będzie rozstrzygniecie Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową oraz koncert, podczas którego po raz pierwszy wykonane zostaną nagrodzone utwory. 4. edycja konkursu przynosi zmiany. Kompozytorzy mają do dyspozycji formy muzyczne od sola do sekstetu na określony skład instrumentalny. Jak co roku wręczona zostanie statuetka Ambasadora Jazzu.

Pierwszego wieczoru dominować będą tria. Najpierw katowickie RGG, wzmocnione przez dwóch gości z zagranicy – Verneri Pohjola, okrzykniętego „najlepszym fińskim trębaczem jazzowym młodego pokolenia” oraz Samuela Blasera, szwajcarskiego puzonistę porównywanego do legendarnego Alberta Mangelsdorffa. Drugim triem będzie zespół Marka Napiórkowskiego, znane też jako KonKubiNap od nazwisk trójki muzyków.

Największy skład tegorocznego Silesian Jazz Festivalu pojawi się na scenie Miasta Ogrodów 9 grudnia na koncercie „Tribute to Akwarium” Piotra Wojtasika. To współczesny elektro-akustyczny jazz reprezentujący nurt modalny z elementami muzyki etnicznej. Wcześniej poznamy laureatów Konkursu na Kompozycję Jazzową.

Komu będzie mało wrażeń, jazzowe after party w klubie Absurdalna zapewni Kuba Więcek Trio.

Finał 10 grudnia zapowiada się najbardziej międzynarodowo. Przed solowym recitale Marcina Maseckiego w Muzeum Śląskim spotkanie z projektem Hearth: Rasmussen/ Rave/ Santos Silva/ Draksler. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie muzyków z Norwegii, Holandii, Portugalii i Słowenii.

Program 12. Silesian Jazz Festivalu

8 grudnia (piątek), sala koncertowa Miasta Ogrodów, początek koncertów o godz. 18

 • RGG „Contemporary Sonus” feat. Verneri Pohjola & Samuel Blaser
  /Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk/
 • Marek Napiórkowski Trio „KonKubiNap”
  /Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad/

9 grudnia (sobota), sala koncertowa Miasta Ogrodów, początek koncertów o godz. 18

 • 4. Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową
  ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, koncert zwycięskich kompozycji
 • Tribute to Akwarium
  /Eric Allen, Marek Kądziela, Joris Teepe, Piotr Wojtasik, Kuba Marciniak, Marcin Kaletka, Sebastian Sołdrzyński, Dominik Wania, Paweł Tomaszewski, Jakub Miarczyński, Igor Pietraszewski, Magdalena Zawartko, Anna Maria Mbayo/
 • Kuba Więcek Trio (Absurdalna), godz. 21
  /Jakub Więcek, Michał Barański, Łukasz Żyta/

10 grudnia (niedziela), Muzeum Śląskie (Strefa Kultury), początek koncertów o godz. 17

 • Hearth: Rasmussen/ Rave/ Santos Silva/ Draksler
  / Mette Rasmussen, Ada Rave, Susana Santos Silva, Kaja Draksler
 • Marcin Masecki

BILETY WKRÓTCE W SPRZEDAŻY.