Osiem zespołów z Belgii, Niemiec, Włoch, Rosji oraz Polski wystąpi w premierowym showcasie tegorocznej edycji Jazz Juniors International Exchange. O tym kogo usłyszymy 4 i 5 grudnia w Krakowie zdecydowała międzynarodowa rada artystyczna.

Tegoroczna odsłona Jazz Juniors International Exchange to wydarzenie bez precedensu. Po 40. latach istnienia, oprócz konkursu dla młodych zespołów jazzowych w ramach projektu  Jazz Juniors International Exchange organizowany jest po raz pierwszy showcase, przeznaczony dla doświadczonych muzyków z całego świata. Do tej odsłony projektu napłynęło 46 zgłoszeń z takich odległych krajów jak Izrael, Brazylia, USA, a także licznych krajów Europy (m.in. Rosji, Włoch, Węgier, Norwegii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Holandii).

Showcase to prolog do muzycznych targów, w które już od przyszłego roku przekształci się konkurs i festiwal Jazz Juniors. Pod nową nazwą – Hitch On Music Exchange – realizować będziemy projekt, którego głównym założeniem jest rozwinięcie idei międzynarodowych partnerstw. Uczestniczyć w nim będą podobnie jak w tegorocznym showcasie cenione zespoły i artyści rekomendowani przez przedstawicieli polskich i zagranicznych festiwali, renomowanych agencji muzycznych, prestiżowych wydawnictw płytowych i branżowych magazynów muzycznych. Hitch On Music Exchange ma się stać nowoczesną platformą do dyskusji, koncertową areną wymiany doświadczeń, porównań, ocen, a w końcowym efekcie miejscem, w którym zawierane będą międzynarodowe kontrakty, miejscem w którym rozpoczynać się będą światowe trasy młodych, choć cenionych już na świecie artystów – podkreśla Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors International Exchange.

Decyzję, o tym kto wystąpi w tegorocznym, grudniowym finale showcase’u Jazz Juniors International Exchange w Krakowie podjęła dziewięcioosobowa międzynarodowa rada artystyczna, złożona z cenionych postaci świata jazzu – muzyków, wydawców, dziennikarzy czy organizatorów festiwali. W radzie tej zasiadają w tym roku: Ivan Blagojevic, Tommy Caggiani, Davor Hrvoj, Adam Huang, Enrico Moccia, Yaroslav Sartakov, Wojciech Siwek, Jan Sudzina i Gyorgy Wallner.

A oto zespoły, które decyzją tej właśnie rady artystycznej zakwalifikowane zostały do showcase’u Jazz Juniors International Exchange:

  • Wójciński/Szmańda Quartet (PL) 
  • Kamil Piotrowicz Sextet (PL)  
  • Mateusz Pałka Trio (PL) 
  • Tomasz Chyła Quintet (PL)  
  • Toni MORA Quartet (Belgia)  
  • Sun Dew (Niemcy)  
  • LRK Trio (Rosja) 
  • Zadeno Trio (Włochy) 

Koncerty showcase’owe odbywać się będą w klubie Zet Pe Te w Krakowie, w dniach 4-5 grudnia. Na koncert finałowy zapraszamy do siedziby Radia Kraków, w środę 6 grudnia.