Młodzi muzycy z Brazylii, USA, Izraela, Szwecji, Włoch, Węgier, Niemiec, Rosji, Czech, Norwegii, Serbii, Chorwacji, Belgii, Holandii oraz Polski – do konkursu i showcase’u Jazz Juniors International Exchange zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba zespołów! Kto zagra na grudniowym finale w Krakowie przekonamy się już wkrótce.

Przez 40. lat istnienia konkurs Jazz Juniors cieszył się zainteresowaniem adeptów i uznaniem wybitnych osobowości świata muzyki improwizowanej. Trudno wyobrazić sobie kształt współczesnej polskiej sceny jazzowej, bez tego niezwykle integrującego i przynoszącego międzynarodowy rozgłos wydarzenia. Wraz ze zmianami, jakie przyniósł rok 2017, polegającymi na wzbogaceniu festiwalu o formułę showcase’u, padł rekord zgłoszeń. Wśród kandydatów chcących wziąć udział w konkursie znalazły się 32 zespoły z Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Węgier. Z kolei o możliwość występu w ramach premierowego showcase’u, stanowiącego część Jazz Juniors International Exchange postanowiło zawalczyć aż 46 zespołów z trzech kontynentów, w tym muzycy z USA, Brazylii, Węgier, Włoch, Niemiec, Rosji, Izraela, Holandii, Belgii, Norwegii oraz Polski.

Rekordowa w historii Jazz Juniors ilość zgłoszeń dowodzi, że po 40 latach istnienia impreza ta faktycznie zyskała zupełnie nowe oblicze. I to zarówno w oczach młodych polskich muzyków, jak też artystów zagranicznych. Zresztą sam Dave Douglas – zasiadający w komisji kwalifikacyjnej nowojorski gigant współczesnego jazzu – tuż po zakończeniu przesłuchań powiedział: „To niesamowite, że na tak wysokim poziomie gra tak wiele młodych zespołów. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem” – przypomina Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors International Exchange. – Te olbrzymie zmiany, o których tu mówimy nie były jednak możliwe bez osobistego zaangażowania kuratora projektu Jazz Juniors International Exchange Pawła Kaczmarczyka. To dzięki jego pomysłom i międzynarodowym kontaktom festiwal przeżywa tak piękne odrodzenie – podkreśla Handzlik.

Decyzją międzynarodowego jury w składzie: Dave Douglas, Lars Danielsson, Jordi Pujol Baulenas i Rafał Sarnecki, w konkursie Jazz Juniors International Exchange 2017 wezmą udział:

  • Jan Kantner Quartet (Polska)
  • Organic Noises (Polska)
  • Judyta Pisarczyk Ensemble (Polska)
  • Quantum Trio (Polska)
  • Mario Rafael Trio (Węgry)
  • Giulia Facco 5tet (Włochy)

Listę zespołów zakwalifikowanych do showcase’u Jazz Juniors International Exchange opublikujemy po 3 listopada.