Wykształcony w Królewskiej Akademii Muzycznej i King’s College w Londynie, artysta zajmował się nie tylko tworzeniem muzyki ale rownież krytyką muzyczną oraz muzykologią. Jest autorem książki „Experimental Music: Cage and beyond”. Wśród jego dzieł znajdują się utwory symfoniczne, muzyka kameralna, opery, a także muzyka do gry komputerowej („Enemy Zero”).

Dla Nymana, jako kompozytora muzyki filmowej, szczególną rolę odegrała wieloletnia współpraca z Peterem Greenawayem. Stworzył muzykę do jedenastu filmów tego reżysera, poczynając od „Vertical Features Remake” (1976), poprzez takie obrazy jak „Kontrakt rysownika” (1982) czy „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek” (1989), a na „Księgach Prospera” (1991) kończąc.

Największą sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do filmu „Fortepian” Jane Campion (1992), filmu, w którym muzyka odgrywa szczególnie ważną rolę jako język, w jakim wypowiada się niema bohaterka. Jako twórca muzyki filmowej był kilkukrotnie nominowany do British Academy Award („Fortepian”, „Koniec romansu”) oraz do Złotego Globu („Fortepian”, „Gattaca”, „Koniec romansu”).

Podczas koncertu w Katowicach ułyszymy najpopularniejsze kompozycje z jego ogromnego dorobku w dziedzinie muzyki filmowej: muzykę do filmów Petera Greenawaya oraz „Fortepianu” Jane Campion. Artyście towarzyszyć będzie jedenastoosobowy zespół muzyków współpracujących z Nymanem od wielu lat pod nazwą „Michael Nyman Band”.

Michael Nyman Band – koncert jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej
Katowice, NOSPR | 30 października 2017, godz. 19:30

Więcej informacji na: www.nospr.org.pl