Od 3 lat wydarzenia Winyl Marketu zaspokajają gusta zagorzałych kolekcjonerów winyli, ale również tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z płytą winylową. Jubileusz warszawskiej inicjatywy propagującej kulturę winylową odbędzie się w sobotę 21 października pod hasłem „Tribute to Polish Jazz”. Przez cały dzień w klubie DZiK czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. targi płytowe, panel dyskusyjny z udziałem legendy polskiego jazzu Andrzeja Dąbrowskiego, a wieczorem koncert Mr Krime Live Band oraz afterparty, na którym zagrają Envee i Kwazar. 

3 Urodziny Winyl Marketu – „Tribute to Polish Jazz”

18 edycji imprez z cyklu Winyl Market, 2 edycje Record Store Day Warsaw, czyli  międzynarodowego święta kultury winylowej, oraz wiele imprez w kraju, w których uczestniczyli, współorganizowali lub którym patronowali – taki jest bilans trzyletniej działalności inicjatywy Macieja Kopcia o nazwie Winyl Market.

– Winyl Market znacznie rozwinął swoją działalność przez ostatnie 3 lata. Współpracują z nami wystawcy płytowi nie tylko z Warszawy, ale z całego kraju, są z nami także wystawcy oferujący sprzęt i akcesoria do winyli. Na każdej imprezie pojawia się duże grono zarówno stałych jak i nowych kolekcjonerów płyt winylowych. Dodatkowo urozmaicamy wydarzenia, organizując koncerty, wystawy czy spotkania z ciekawymi osobami. Uczestnicy naszych imprez to prawdziwi fani muzyki, a tendencja zainteresowania winylami w kraju i na świecie jest nadal zdecydowanie wzrostowa” – podkreśla organizator Winyl Marketu.

Nadchodzący jubileusz trzyletniej działalności Winyl Marketu w stołecznym klubie DZiK organizatorzy postanowili świętować tematycznie, oddając hołd polskiej szkole jazzu. U wystawców płytowych uczestniczących w imprezie spodziewać się można większej niż zwykle ilości winyli z pod znaku pol-jazz, a DJ-e, którzy tradycyjnie zagrają na żywo swoje sety podczas targów, tym razem umilać będą buszowanie pośród płyt głównie przy dźwiękach z tego gatunku. Ponadto będzie można obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę okładek polskich jazzowych klasyków, również z kultowej serii Polish Jazz.

O godzinie 18:00 na piętrze klubu DZiK rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „Re: Polish Jazz”, z udziałem znamienitych gości: Andrzeja Dąbrowskiego, Sebastiana Jóźwiaka (manager i wydawca zespołu EABS),  Piotra Kabaja (szef Warner Music Poland), Tomasza Szachowskiego (redaktor Polskiego Radia i Jazz Forum).

Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Kajetan Prochyra, który tak zapowiada dyskusję:

„Re jak reply, replay, remix – a może repolish? „Kultowa seria wydawnicza Polish Jazz” – to wiedzą wszyscy. Ale czym Polish Jazz był tak naprawdę? Co z jego dziedzictwa przetrwało do dziś? Czy da się wskrzesić legendę? W całości? We fragmencie? A może tylko w remiksie? Odpowiedzi poszukamy wspólnie z muzykami, którzy dla Polish Jazz nagrywali, oraz z tymi, którzy w tej muzyce znajdują inspiracje.”

Wieczorne świętowanie urodzin Winyl Marketu to koncert Mr Krime Live Band oraz afterparty, na którym zagrają znani ze swego kunsztu Envee i Kwazar. Oboje grają bardzo eklektycznie, wiec spodziewać się można najróżniejszych rytmów, wyłącznie najlepszego sortu.

Mr Krime Live Band – to kolektyw znanego szerzej pod pseudonimem Mr Krime Wojciecha Długosza, który jest legendarnym w kraju dj-em i  pionierem polskiego turntablismu, czyli sztuki wykorzystywania gramofonu jako instrumentu muzycznego. Z wykształcenia skrzypek i kompozytor, jest również muzykiem instrumentalistą (instrumenty klawiszowe, perkusja), producentem muzycznym i twórcą muzyki do spektakli teatralnych. Miał okazję współpracować z wieloma znaczącymi postaciami polskiej sceny jazzowej ( i nie tylko), takimi jak Sławomir Jaskułke, Joachim Mencel, Wojciech Waglewski, Aga Zaryan, Jorgos Skolias, Jarek Śmietana.

Na urodzinach Winyl Marketu wystąpi ze swoim zespołem Mr Krime Live Band w niecodziennym składzie. Wraz z Krimem, który gra tu na perkusji, zagrają: Piotr Wyleżoł – jeden z najbardziej uznanych polskich pianistów, którego nadchodzący album ukaże się na winylu w serii Polish Jazz,  Olaf Węgier – wybitny saksofonista, współpracujący m.in. z EABS, Flue i Derrickiem Mckenzie z Jamiroquai oraz wirtuoz gitary basowej z Bielska, współpracujący z wieloma muzykami m.in. sceny jazzowej, takimi jak Jan Ptaszyn Wróblewski czy Wojciech Karolak – Robert Szewczuga.  Na koncercie spodziewać się można muzyki o wielu kolorach i różnej dynamice, opartej na solidnym groovie, a także okraszonej rasowymi improwizacjami.

Envee – przedstawić go jako jednego z najbardziej cenionych w Polsce producentów to absolutne minimum. Maciej Goliński aka Envee to dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje (Innocent Sorcerers) działającej od 2003 roku.  Niezwykle pozytywna i barwna osobowość polskiej sceny klubowej. Od lat czaruje wysmakowanymi, eklektycznymi setami spod znaku HQ, dalekimi od komercyjnych brzmień. Muzyka afrykańska, brazylijska, tradycje kubańskie i portorykańskie, aż do nowojorskiego disco i hip–hopu to rytmy wpisujące się w jego swoistą wizytówkę.

Kwazar –  to jedna z najbardziej zasłużonych postaci na polskiej scenie basowej. DJ, producent, inżynier dźwięku, promotor, wydawca. Zaczynał w 2000 roku w kultowej Radiostacji, by później działać w Radiu BiS oraz Radiu Kampus. Tworzył Bass Brigade i był członkiem Respecta Kru, później współtworzył elektroniczno soulowy duet Temper Temple. Jego kolekcja szybko zaczęła się rozrastać i dziś można w niej znaleźć reprezentantów każdego stylu. Sety tworzy starannie, przywiązując wielką wagę do budowania klimatu, często zaskakuje selekcją wplatając między numery zaprzyjaźnionych producentów również swoje utwory, edity i remixy.  Produkuje, nagrywa, miksuje i masteruje w swoim Gagarin Studio. Jest absolwentem Red Bull Music Academy Barcelona 2008.

BILETY

Część dzienna – tragi płytowe, panel dyskusyjny, wystawa (14:00-20:00): Wstęp wolny
Wstęp na koncert (start 22:00): 25 PLN
Afterparty po koncercie (23:00-05:00): 15 PLN
(Bilety do nabycia w dniu imprezy w klubie)

Winyl Market to cykl znanych w całym kraju targów winylowych wraz z towarzyszącymi im występami dj-ów na żywo i innymi atrakcjami. Jest również organizatorem imprez muzyczno-winylowych, takich jak Record Store Day Warsaw (światowe winylowe święto w swojej warszawskiej odsłonie) oraz innych eventów, m.in.: Electronic Beats Record Fair (z marką T-Mobile Electronic Beats), Record Love A Fair (ze stołecznym klubem Miłość), Targi Muzyczne podczas Red Bull Academy Weekender czy cykliczna impreza targowa Winyl i Książka.

Inicjatywa powstała dla diggerów, beat makerów oraz zwyczajnych miłośników i pasjonatów winylowego nośnika; dla tych, którzy cenią sobie jakość i estetykę płyt winylowych. Działania Winyl Marketu integrują grupę społeczną składającą się z ludzi, dla których muzyka jest nieodzownym elementem życia. Jest to jedna z inicjatyw fundacji Poprostu Kultura, mającej na celu przede wszystkim wspieranie i rozwój wszelkiej działalności kulturalnej, głównie poprzez promocję oraz organizację przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych.