Legenda nowojorskiej sceny jazzowej Mark Feldman, laureat Konkursu Seiferta Mario Forte oraz ceniony polski zespół Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio zagrają w studio koncertowym Radia Kraków!

Wydarzenie odbędzie się 20 sierpnia.

Mark Feldman brał udział w premierowych wykonaniach dzieł Gussa Janssena, Billa Dobinsa. Koncertował z Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, WDR Jazz Orchestra, Louisiana Philharmonic Orchestra, WDR Radio Orchestra oraz Basil Symphonetta, jak również takimi znakomitościami jak: Kenny Wheeler, John Taylor, Paul Bley, Billy Hart, Lee Konitz, Joe Lovano, Anthony Davis, Dave Douglas, Richard Galliano, The Arcado String Trio, Louis Sclavis, Muhal Richard Abrams, Wolfgang Puschnig, Tim Berne, Mark Dresser i Uri Caine.

Przede wszystkim jednak związany jest z awangardową sceną Nowego Jorku, a dokładniej renomowaną wytwórnią Tzadik Johna Zorna, gdzie w przeciągu ostatnich dziesięciu lat angażowany był do wielu koncertów oraz nagrań, między innymi w legendarnym Masada String Trio czy formacji Bar Kokhba.

Feldman jest również cenionym kompozytorem, w tej roli występował m.in. ze słynnym Kronos Quartet oraz WDR Radio Orchestra. Pojawiał się także w muzyce komercyjnej, jako muzyk studyjny pracujący między innymi z Sheryl Crow, The Manhattan Transfer, Dianą Ross i Carole King. Od lat współpracuje ponadto z wytwórnią ECM Records.

Związany jest również z Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta, będąc jego jurorem. W ubiegłym roku laureatem konkursu został młody francuski skrzypek Mario Forte, dziś zamieszkujący podobnie jak Mark Feldman w Nowym Jorku i coraz częściej wspólnie koncertujący ze swym mistrzem.

Mario Forte z muzyką związany jest niemal od początku swego życia (pierwsze lekcje pobierał już jako trzylatek). Edukację muzyczną kontynuował przez kolejne 22 lat, pobierając nauki w pięciu konserwatoriach, m.in. w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Brał udział w kursach mistrzowskich i studiował u takich sław jak Glenn Ferris, Pierre De Bethmann, François Theberge, Barry Harris, Riccardo Del Fra, Didier Lockwood, Mark Feldman, Evan Parker, Denis Cohen, Ida Haendel, David Liebman, Dominique Juchors, Laurent Korcia i Dré Pallemaerts. W latach 2010-2012 skomponował i wydał swój pierwszy album „Walkin’ Tribute – Symphonic Project”, nagrany z orkiestrą filharmoniczną i słynnym puzonistą Glennem Ferrisem. Time Signature jeden z utworów znajdujących się tej na tej płycie, otrzymał I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie AES w Monachium. W 2011 r. został profesorem na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Uniwersytecie w Lozannie w Szwajcarii.

Z Konkursem Seiferta związane jest również znakomite Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, które od jego pierwszej edycji akompaniuje i towarzyszy zmagającym się tam skrzypkom. Lider zespołu to jedno z ważniejszych nazwisk w polskim jazzie, wielokrotnie przywoływane przez międzynarodowe media. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie. Wyrazista osobowość muzyczna, która nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla muzyki, będąc autorem niecodziennych przedsięwzięć artystycznych i nowatorskich inicjatyw. Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski. W formacji Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio towarzyszą mu: perkusista Dawid Fortuna oraz kontrabasista Kuba Dworak.

Mark Feldman, Mario Forte & Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio
Kraków, Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków | 20.08.2917, godz. 20.00