Maciej Pieprzyca, znany m.in. z realizacji „Jestem mordercą” przygotowuje się kolejnego filmu pt. „Ikar. Historia Mietka Kosza” poświęconemu pamięci słynnegom niewidomego jazzowego pianisty w latach 60.

Mieczysław Kosz urodził w 1944 roku. Z powodu postępującej od dzieciństwa choroby, w wieku 12 lat został osobą niewidomą. Mimo tego, ukończył średnią szkołę muzyczną, a dzięki swojemu talentowi stał się jedną z najważniejszych artystów polskiego jazzu lat 60. i 70. Współpracował m.in. z Czesławem Bartkowskim, Jackiem Ostaszewskim, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Janem ‚Ptaszynem’ Wróblewskim. Brał udział w prestiżowych festiwalach jazzowych oraz otrzymał wiele nagród, w tym zagranicznych. Za życia Mieczysława Kosza ukazała się zaledwie jedna płyta sygnowana jego nazwiskiem – debiutancki album „Reminiscence” wydany w prestiżowej serii Polish Jazz.

W życiu osobistym borykał się z wieloma problemami i uzależnieniem od alkoholu. Zmarł tragicznie w wielu 29 lat wypadając z okna mieszkania. Domniemywa się, że najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

W 1990 roku ukazała się biografia Mieczysława Kosza „Tylko smutek jest piękny” Krzysztofa Karpińskiego. W 2007 roku Robert Kaczmarek zrealizował natomiast film dokumentalny „Esencja nastroju”.