Początki XX wieku przyniosły ze sobą przemiany w wielu dziedzinach życia. Swój największy rozwój miały nie tylko technologia czy nauka, ale także – kultura i muzyka. To właśnie wtedy narodził się gatunek, który do dziś pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej inspirujących nurtów. I choć jego rozwój utrudniony był przez kwestie polityczne i społeczne oraz mnożące się zakazy – zakorzenił się w sercach publiki, wybuchł i rozlał po całym świecie. Jazz, bo o nim mowa, stanowi niezwykłe połączenie wielu stylów, a owa eklektyczność nadaje mu wyjątkowego zabarwienia. Bo czyż istnieje bardziej buntowniczy, ekspresyjny i wolny od reguł gatunek, niż jazz? Improwizacja, skrajne emocje, bunt i muzyczne szaleństwo zjednały sobie wiernych wyznawców na całym świecie. Brak barier i ograniczeń w formie oraz wyrazie, porzucenie utartych schematów i w końcu – autentyczność dźwięków prowadzą do wolności. A jazz to wolność. Festiwalem Letnia Akademia Jazzu, czerpiąc garściami z polskiego i światowego dorobku największych legend, pragniemy ponownie udowodnić, iż jazz jest potęgą.

Na tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu zaprosiliśmy do Łodzi muzyków światowego formatu. Gwiazdą 10. LAJ będzie trzech niezwykle zdolnych pianistów – Trio Leszek Możdżer, Michael Wollny oraz Iiro Rantala. Ich koncert w Filharmonii Berlińskiej owiany jest sławą i uważany za jeden z najlepszych występów i nagrań w historii muzyki jazzowej. Ten wyjątkowy występ skupiający na jednej scenie trzech najlepszych europejskich pianistów jazzowych, przedstawicieli znanej w środowisku, niemieckiej wytwórni płytowej ACT Music, będzie nie lada wydarzeniem dla melomanów i miłośników jazzu.

Mamy zaszczyt ogłosić, że Trio zainauguruje festiwal 18 lipca.

Na scenie przy Łąkowej 29 zobaczymy również China Moses – niezwykłą wokalistkę z Kalifornii, córkę DeeDee Bridgewater, łączącą w swoich wykonaniach jazz, blues i soul. Jej album „This One’s For Dinah” stał się sensacją i jednym z największych wydarzeń  artystycznych ostatnich lat. Choć China  koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad. Artystka w tym roku wydała swój szósty w karierze album zatytułowany „Nightintales”, który z pewnością usłyszymy na koncercie w Wytwórni.

W repertuarze 10. Letniej Akademii Jazzu nie zabraknie również polskich gwiazd. W sierpniu będziemy gościć Maciej Obara Quartet. Ten wybitny polski saksofonista jazzowy postanowił wziąć na warsztat kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, tworząc ambitne i niezwykle intrygujące połączenie muzyki jazzowej i klasycznej. LAJ to festiwal światowych premier. Maciej Obara Quartet „Impressions on Górecki” jest jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji festiwalu.

Drugim specjalnie stworzonym na tę okazję projektem będzie koncert młodego i niezwykle zdolnego kompozytora oraz pianisty Nikoli Kołodziejczyka, który przygotuje muzykę na jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Orkiestrze towarzyszyć będą wyjątkowi soliści – Samuel Blaser, szwajcarski puzonista, którego technika gry i dojrzałość muzyczna budzą podziw i uznanie na całym świecie, oraz Tomasz Dąbrowski – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na polskiej, jak i na europejskiej scenie jazzowej.

Kolejnymi gośćmi 10. Letniej Akademii Jazzu będzie duet Masecki | Rogiewicz. Marcin Masecki to jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych polskich muzyków młodego pokolenia, pianista i aranżer. Artysta, któremu nie straszne są różne gatunki muzyczne, począwszy od jazzu, przez muzykę klasyczną, po awangardę i pop. W Wytwórni artysta pojawi się wraz ze swoim przyjacielem i perkusistą Jerzym Rogiewiczem, przedstawiając wspólny projekt „Ragtime”. Duet Masecki | Rogiewicz łączy elementy wirtuozerii tradycyjnego jazzu z muzyką klasyczną. Muzycy wspólnie przywrócą do życia tę zapomnianą nieco formę muzyczną, charakteryzującą się silnie synkopowanym rytmem. Projekt przedstawiać będzie legendarne utwory jazzowe z lat 20. w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie.

Przy Łąkowej 29 będziemy gościć także trio Gadt | Chojnacki | Gradziuk, które zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Reneissance”. Pod pseudonimem Anna Gadt kryje się Anna Stępniewska – wokalistka jazzowa, improwizatorka, kompozytorka. Ceniona i wielokrotnie nagradzana artystka była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za debiutancką płytę „Na mojej drodze” (2008). W twórczości Anny Gadt jej słowiańskie pochodzenie miesza się z europejskimi inspiracjami, niekonwencjonalne dźwięki i pełna wyobraźni improwizacja – z ciszą. Charakteryzuje ją delikatność, tajemnica i ogromna muzyczna wrażliwość, przez które jednocześnie przebija się silna osobowość, ekspresja i niespokojna dusza. Anna Gadt pojawi się w towarzystwie Zbigniewa Chojnackiego – akordeonisty, który specjalizuje się w eksperymentalnej improwizacji oraz Krzysztofa Gradziuka – wielokrotnie nagradzanego perkusisty jazzowego.

10. Letnia Akademia Jazzu pragnie również skierować uwagę na młode zespoły i zdolnych, debiutujących artystów. W tym roku na dużej scenie festiwalowej wystąpią Aga Derlak Trio, które w 2016 r. otrzymało prestiżową nagrodę Fryderyk 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny debiut roku, Kamil Piotrowicz Sekstet składający się z doświadczonej, mistrzowskiej sekcji rytmicznej oraz młodych, ambitnych instrumentalistów jazzowych stanowiących śmietankę nowej polskiej sceny jazzowej, Kuba Więcek Trio, którego wydana w marcu tego roku płyta „Another Raindrop” jest pierwszym debiutem w serii Polish Jazz od 28 lat, czy Cracow Jazz Collective – młody zespół z Krakowa pod przywództwem Mateusza Gawędy.

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będzie Intl Jazz Platform, czyli warsztaty jazzowe, podczas których w Wytwórni spotkają się artyści z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę. W tym roku specjalny koncert mistrzowski w ramach Intl Jazz Platform wykona duet z Norwegii – genialna wokalistka Sidsel Endresen i gitarzysta Stian Westerhus. Zakończeniem warsztatów będzie koncert uczestników Intl Jazz Platform, który odbędzie się 3 sierpnia.