Listopadowa, czternasta już edycja Jazztopadu we Wrocławiu będzie obfitować w ważne premiery i występy znakomitych artystów – zarówno młodych, jak i już od dawna cenionych.

14. edycja wrocławskiego festiwalu odbywać się będzie w dn. 17–26 listopada.

Piotr Turkiewicz,  dyrektor artystyczny Jazztopad Festival opisuje tegoroczną edycję następująco:

Festiwal rozpocznie się od premiery płyty Macieja Obary, który jako trzeci artysta w historii polskiego jazzu został zaproszony do współpracy przez samego Manfreda Eichera z ECM (do tej pory tego zaszczytu dostąpili tylko Tomasz Stańko i zespół Marcin Wasilewski Trio). Cieszy mnie ogromnie ta płyta, bo kwartet Macieja jest dla mnie jednym z najważniejszych zespołów w Europie. Dodatkowym smaczkiem jest to, że artyści poznali się w ramach projektu Take Five: Europe, którego partnerem był festiwal Jazztopad.

Tego samego dnia swoje prawykonanie będzie miała kompozycja Terence’a Blancharda, inspirowana twórczością Herbiego Hancocka, który wystąpi na finał festiwalu. Utwór Terence’a Blancharda został zamówiony wspólnie przez festiwal Jazztopad, Los Angeles Philharmonic i London Jazz Festival.

Pierwszy weekend festiwalu przyniesie kolejną premierę: utwór Vijaya Iyera napisany dla Lutosławski Quartet, a także koncert zespołu, który jest dla mnie jednym z ważniejszych odkryć ostatnich miesięcy – Shabaka And The Ancestors.

Tworząc program festiwalu, najwięcej uwagi staram się poświęcać artystom, którzy nie są być może najbardziej rozpoznawalnymi muzykami w świecie jazzu, ale dla mnie koncerty w ich wykonaniu to często najciekawsze wydarzenia festiwalowe. Tegoroczna edycja po raz kolejny zaprezentuje muzyczne odkrycia w ramach kontynuacji projektu Melting Pot Made in Wrocław – w koncercie udział wezmą francuski zespół Watchdog i wrocławscy improwizatorzy.

Jeden dzień będzie poświęcony składom polsko-skandynawskim. Wielu świetnych polskich jazzmanów wyjechało kilka lat temu na studia do Danii i podczas kilku lat tam spędzonych stworzyło znakomite składy, które zagrają w NFM.

We współpracy z Vancouver International Jazz Festival zaprezentujemy kolektyw Pugs & Crows, a kolejna premierowa kompozycja zabrzmi podczas koncertu duetu Kris Davis i Benoît Delbecqa.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi kwartet wybitnej wiolonczelistki z Chicago Tomeki Reid. W składzie tego zespołu występuje m.in. jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci sceny nowojorskiej – gitarzystka Mary Halvorson.

Zajrzymy także do Bułgarii, w której zdecydowanie najciekawszym wykonawcą sceny etnoimprowizowanej jest obecnie Theodosii Spassov. Ten wirtuoz fletu kaval wystąpi dla nas ze swoim recitalem.

W programie festiwalu nie zabraknie koncertów w mieszkaniach, warsztatów, spotkań z artystami, projekcji filmów i poranków jazzowych dla najmłodszych (we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty).

PROGRAM:

STANY ZJEDNOCZONE

21.06.2017, środa, godz. 16:00 i 18:00
Kennedy Center / Millennium Stage
2700 F Street, NW, Washington, DC 20566
Marcin Masecki feat. Jerzy Rogiewicz: Ragtime

21 i 22.06.2017, środa i czwartek, godz. 19:30 i 21:30
Dizzy’s Club Coca-Cola / Jazz at Lincoln Center
10 Columbus Circle, 5th Floor, New York, NY 10019
Stryjo (Nikola Kołodziejczyk, Maciej Szczyciński, Michał Bryndal), Wójciński/Szmańda Quartet

23.06.2017, piątek, godz. 19:30
Joe’s Pub at The Public Theater
425 Lafayette Street (at Astor Place), New York, NY 10003
Marcin Masecki feat. Jerzy Rogiewicz: Ragtime

24.06.2017, sobota, godz. 19:30 i 21:30
The Jazz Gallery
1160 Broadway, 5th Floor, New York, NY 10001
Wójciński/Szmańda Quartet with Erik Friedlander

25.06.2017, niedziela, godz. 16:00
National Sawdust
80- N 6th St., Brooklyn, NY 11249
Lutosławski Quartet with Mark Feldman & Sylvie Courvoisier

KANADA

28.06.2017, wtorek, godz. 20:30
TD Victoria International Jazz Festival
345 Quebec Street, Victoria, BC V8V 1W4
Wójciński/Szmańda Quartet

29.06.2017, czwartek, godz. 14:30
TD Vancouver International Jazz Festival
295 W 7th Ave. Vancouver, BC V5Y 1L9
Wójciński/Szmańda Quartet