Enter Enea Festival startuje już dziś nad Jeziorem Strzeszyńskim.  Siedem fortepianów stanie na scenie siódmej edycji Festiwalu. Tegoroczny program będzie plenerowym festiwalem pianistycznym z prawdziwego zdarzenia.

Enter Enea Festival to coroczne święto miłośników muzyki. W tym roku bohaterem festiwalu,  wybranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego wydarzenia, jest fortepian – król instrumentów. Program festiwalu odchodzi od klasycznych schematów, pierwszy dzień to wejście do świata bioartu – połączenia kultury i natury –  wyróżnika festiwalu, który już po raz siódmy zabrzmi nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Enter dzień po dniu

Poniedziałek: Bogusław Bachorczyk w ABC Gallery i SHMIB na scenie.(wstęp wolny)

Scena Enter Enea znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ABC Gallery i poznańskiego parku rzeźby Visual Park – odsłony kolejnych prac są nieodłączną częścią festiwalu. W tym roku twórcą zaproszonym do artystycznych interwencji jest Bogusław Bachorczyk, malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny. W poniedziałkowy wieczór (12.06, godz. 20:00, ABC Gallery) zaprezentuje 2 projekty: „Chlorofil utracony”, wystawę odnoszącą się do relacji człowieka ze światem roślin, oraz monumentalną realizację rzeźbiarską, „Królik, który widział jutro”.

Organizatorzy po zmroku, otworzą muzyczną część festiwalu, eksperymentalnym koncertem projektu SHMIB. Jego muzycznym liderem jest Irek Wojtczak i zaproszona przez niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Wspólnie z Elvinem Flamingo – autorem projektu mrówczych habitatów, odkrywają oni przed publicznością żywioł mrówek farmerek w jego wizualnym i brzmieniowym wymiarze. Projekt nagrodzony został na ostatnim Wro Biennale 2017. nad Jeziorem Strzeszyńskim, do tego fascynującego widowiska, integrującego elementy natury, muzyki i sztuk wizualnych, jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer. Koncert rozpocznie się o godz. 22:00. Wstęp wolny. 

FESTIWALOWA REWIA FORTEPIANOWA 

Na tradycyjną część Festiwalu, złoży się sześć koncertów z dominantą fortepianu. Wtorkowy i Środowy wieczór będą prawdziwą rewią fortepianową, w ramach której król instrumentów zabrzmi w awangardowych, jazzowych, improwizowanych i klasycznych odsłonach.

Wtorek: od Reicha do Lutosławskiego.

Festiwal rozpocznie pełen rozmachu koncert formacji Kwadrofonik i Goście, która przedstawi legendarny utwór Steve’a Reicha, Music for Eighteen Musicians, dziś uznawane jest za jedno z najwspanialszych dzieł dojrzałego minimalizmu.
Kolejny koncert, również nosił będzie znamię awangardy.  Barbara Drążkowka, regularnie pracuje z kompozytorem Szymonem Brzóską i choreografem Sidi Larbi Cherkaoui, na Enter przygotowała program na trzy fortepiany, w tym jeden preparowany. Jej partnerem scenicznym w programie przygotowywanym specjalnie na Festiwal będzie indyjski perkusjonista BC Manjunath. W trakcie koncertu wykona utwór „Hommage a Steve Reich” współczesnego kompozytora Georga Friedricha Haasa.

Duet fortepianowny Leszka Możdżera i Glorii Campaner tylko z pozoru jest najbardziej klasycznym koncertem programu. Włoska pianistka, specjalizuje się zarówno w interpretacjach wielkich kompozytorów, jak Schumann czy Rachmaninov, jak i w muzyce kameralnej. W swoim artystycznym dorobku ma także współpracę z didżejami oraz jazzmanami. Na koncert nad Jeziorem Strzeszyńskim duet przygotowuje utwory Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego oraz kompozycje własne. Poza klasycznymi fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, które sprowadzamy z Sardynii, z pracowni mistrza Pinuccio Schiola. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Enei.

Środa: Fortepiany i pianiści. 
Program drugiego dnia rozpocznie wspólny koncert trójki wirtuozów fortepianu: Iiro Rantali, dobrze znanego publiczności Enter Enea Festival Michaela Wollnego i Leszka Możdzera. Ich występy w berlińskiej filharmonii, które urosły już do rangi legendy, a w Poznaniu, podczas Enter 2017 pianiści wystąpią razem po raz pierwszy wystąpią w Polsce.
Zaraz po nich, królestwo sceny przejmie niemożliwy do zaklasyfikowania duet, Thomasa Enhco – młodego francuskiego pianisty okrzykniętego przez Piano Magazine nowym bohaterem jazzu i  Vassileny Serafimovej – bułgarskiej artystki czerpiącej z tradycji baroku. Będzie to pierwszy polski koncert tego wyjątkowego duetu na fortepian i marimbę, wydanego na płycie „Funambules”, przez legendarne Deutsche Grammophon.
Ukoronowaniem VII edycji festiwalu będzie koncert na cztery fortepiany w wykonaniu najmocniejszych charakterów polskiej sceny jazzowej: Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego, Pianohooligana i Pawła Kaczmarczyka. To koncert urodzinowy na 40-lecie Jazz Juniors, festiwalu, który dla każdego z zaproszonych do koncertu pianistów był punktem zwrotnym dla rozwoju ich kariery.

Wydarzenia towarzyszące: spotkania książkowe strefie relaksu Enea. 
W tym roku Instytut Książki dołączył do partnerów Festiwalu i poszerza horyzonty poznania naszych gości o ich literackie fascynacje. Każdego dnia, godzinę przed rozpoczęciem Festiwalu, zapraszamy na spotkania na plaży w Strzeszynku, w specjalnie zaaranżowanej strefie relaksu, na książkowe spotkania na leżakach. w poniedziałek, o godz.19 spotkanie z Leszkiem Możdżerem, we wtorek, o godz. 18:00 spotkanie z Pawłem Kaczmarczykiem, w środę o godz. 18:00 spotkanie z Piotrem Pianohooliganem Orzechowskim. 

Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” Enter Enea Festival łączy w sobie niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z wyjątkowością wynikającą z kameralnej atmosfery, bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Tak unikalnego festiwalu nie udałoby się stworzyć bez dorocznego wsparcia Miasta Poznań i marki Enea, sponsora tytularnego Festiwalu od trzech lat.

Bilety na Festiwal dostępne są na portalu Eventim.pl.

PROGRAM FESTIWALU 

  • Poniedziałek 12.06 / 20:00

Bogusław Bachorczyk – Chlorofil utracony oraz Królik, który widział jutro (Wernisaż w ABC Gallery)
SHMIB (Elvin Flamingo, Irek Wojtczak, JAAA!, Infer) feat. Leszek Możdżer

  • Wtorek 13.06 / 19:30

Kwadrofonik i Goście – Music for 18 Musicians – Steve Reich
Barbara Drążkowska / Manjunath BC
Leszek Możdżer / Gloria Campaner

  • Środa 14.06 / 19:30

Leszek Możdżer / Iiro Rantala / Michael Wollny
Thomas Enhco / Vassilena Serafimova
Leszek Możdżer / Marcin Wasilewski / Paweł Kaczmarczyk / Piotr Orzechowski