W programie koncertu znalazły się utwory z pierwszej i drugiej płyty jak też zupełnie nowe, skomponowane specjalnie na ten koncert.

Koncertu zespołu HoTS można odsłuchać tutaj.

Na scenie pojawili się wyjątkowi goście: Agnieszka Derlak – wybitna pianistka, liderka Aga Derlak Trio, które w 2015 wyróżnione zostało nagrodą Fryderyk. To wspólne muzyczne spotkanie zwieńczone zostanie wydaniem płyty. Nagrana na żywo, w poszerzonym składzie, oddająca energię i emocje tego koncertu będzie stanowiła zwieńczenie dotychczasowej pracy zespołu, ale również wskaże kierunki w którym zespół będzie podążać w najbliższej przyszłości.

Kwintet HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół ten jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych – jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają w ich wspólnej muzyce.

Tytuł pierwszego albumu: “Harmony of the Spheres” (V Records 2015) odnosi się, podobnie jak jego skrót w nazwie zespołu, do pitagorejskiej harmonii ciał niebieskich. To właśnie harmonia jest kluczem do opisania tej płyty, która skupia się przede wszystkim na melodii i brzmieniu. Każdy z utworów, które charakteryzuje zmieniająca się rytmika, liryczność tematów i oryginalna harmonia, opowiada o prostych rzeczach – miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości.

Druga płyta zespołu, pt. “Numbers” (Multikulti Project 2016) zawiera kompozycje bardziej złożone, o otwartej formie i z dużą dawką improwizacji. Pomiędzy utworami, których tytuły to symbole liczbowe, są improwizowane podczas sesji nagraniowej interludia. Jest to album koncepcyjny, pełen charakterystycznej melodyki i dyscypliny wykonawczej wypracowanej przez wiele lat wspólnych prób i koncertów. Na obu płytach znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu – Mikołaja Poncyljusza. Autorska muzyka HoTS jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie.