W najbliższą niedzielę, 28 maja o godz. 17:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, odbędzie się projekcja ostatniego filmu towarzyszącemu wystawie czasowej Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”.

Nagrodzona m.in. Oscarem i Europejską Nagrodą Filmową historia Amy Winehouse, obdarzonej wyjątkowym talentem wokalistki z żydowskiej rodziny z Londynu.

Amy z dala od kamer, prywatnie, intymnie, ale także na scenie, w świetle reflektorów. Jej talent, relacje z najbliższymi i prywatny świat pokazuje w swoim dokumencie Asif Kapadia, brytyjski, wielokrotnie nagradzany dokumentalista („Senna”, „Wojownik”).

Kapadia przeprowadził ponad 100 wywiadów m.in. z przyjaciółmi, ojcem czy byłym mężem Amy, ale ich obecność w filmie ogranicza się przede wszystkim do głosu z offu – to Amy jest prawdziwą bohaterką tego dokumentu, to ona jest cały czas obecna na ekranie. By mogło się tak stać, Kapadia zebrał imponującą kolekcję archiwaliów: nagrania z domowej kolekcji i od znajomych, w tym 14-letnia Amy śpiewająca zaskakująco dojrzałym głosem „Happy Birthday” dla przyjaciela. Są filmy z wakacji, nagrywane telefonem, wideoklipy, sesje muzyczne, fotografie, koncerty, backstage.

Reżyser śledzi jej losy, wzloty i przykry upadek, pokazując relacje dziewczyny z ukochanym Blake’iem, który wprowadził ja w świat narkotyków, alkoholowych libacji i rozrób oraz ojcem, który konsekwentnie popychał ją ku sławie. Widać, jak wrażliwa Amy zmierza ku katastrofie i jak nikt nie podaje jej pomocnej dłoni.

Wprowadzenie do projekcji: socjolożka i dziennikarka Aleksandra Więcka.