Siódma edycja Enter Enea Festival, odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-14 czerwca.  

W tym roku zapraszamy na festiwal pianistyczny

W kolejnej odsłonie Enter Enea Festival, muzycznego spotkania w plenerze, repertuar dobrany przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Enter 2017, zdominuje muzyka fortepianowa. Fortepian – król instrumentów, zabrzmi w klasycznych, jazzowych i awangardowych odsłonach. Wyjątkowe koncerty odbędą się wieczorami: 12, 13 i 14 czerwca w Poznaniu, jak zawsze nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku to właśnie pianiści przejmują królestwo sceny, a będzie to grono najciekawszych artystów obecnie panujących na muzycznych scenach Europy. W tym roku, żeby zrealizować wizję programu Leszka Możdżera, na naszą estradę nad jeziorem sprowadzamy 7 fortepianów, nie licząc instrumentów, które będą potrzebne artystom do przeprowadzenia prób (łączenie do Strzeszynka ściągamy 14 fortepianów). Festiwal zaczynamy odchodząc od klasycznych schematów, bo pierwszy dzień festiwalu to wejście w świat bioartu, będącego twórczym przejawem połączenia kultury i natury.    

„Enter w czerni i bieli. Fortepian, moja największa miłość, nareszcie w centrum uwagi. Udało mi się namówić znakomitych kolegów i koleżanki aby razem ze mną opowiedzieli ze sceny o czarno białym świecie zza fortepianowej klawiatury. Wiedząc, że klawiszy jest tylko dwanaście, ale dźwięków nieskończenie więcej, poprosiliśmy o pomoc wyjątkowych partnerów – mrówki i kamienie. Skonfrontujemy prawa muzyki tonalnej z prawami  dźwięków przyrody” – wyznaje Leszek Możdżer.

Rozmach tegorocznego Festiwalu potwierdzi już pierwszy koncert programu z 13 czerwca w którym hipnotyzujący utwór Steve’a Reicha „Music for 18 Musicians” zabrzmi w interpretacji grupy Kwadrofonik – jednej z najbardziej oryginalnych formacji  młodego pokolenia. Tym razem Kwadrofonik to nie tylko Bartek Wąsik, Emilia Sitarz, Magdalena i Miłosz Pękała, bo do tytułowej “osiemnastki” zabrakłoby jeszcze czternastu artystów kojarzonych z muzyką współczesną, którzy muszą wspomóc wykonanie tego utworu. Po podróży przez świat wyobraźni mistrza minimalistycznej awangardy, scena stanie się przestrzenią bardziej intymną bo zajmą ją dwa kameralne duety: Leszek Możdżer / Gloria Campaner oraz Barbara Drążkowska i zaproszony przez nią indyjski perkusista BC Manjunath. Specjalizująca się w odkrywczych eksperymentach na preparowanym fortepianie Basia Drążkowska zabierze nas w świat ćwierćtonów oraz wykwintnej matematyki zaś duet włoskiej pianistki Glorii Campaner i Leszka Możdżera, tylko z pozoru będzie najbardziej klasycznym koncertem tego wieczoru. W programie „Heart of Stone”, poza fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, które sprowadzamy z Sycylii, z pracowni mistrza Pinuccio Schiola.

Program drugiego dnia Festiwalu to najprawdziwsza rewia fortepianowa. Rozpocznie go trzech pianistów – Leszek Możdżer, Iiro Rantala i Michael Wollny, których wspólne występy w berlińskiej filharmonii zostały uwiecznione na dwóch płytach wytwórni ACT Music : “Jazz at Berlin Philharmonic I” oraz „Jazz at Berlin Philharmonic VII – Piano Night” wydane na płycie winylowej wiosną tego roku. Właśnie w Poznaniu, podczas Enter 2017 muzycy po raz pierwszy wystąpią z tym programem w Polsce. Potem koncert duetu francuskiego pianisty, Thomasa Enhco, okrzykniętego przez „Piano Magazine ”nowym bohaterem jazzu i jego muzycznej partnerki, grającej na marimbie bułgarskiej artystki Vasseliny Serafimowej, którzy promują właśnie wydany dla niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophon album „Funambules”. Ten rozchwytywany przez światowe festiwale duet także wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Festiwal zakończy brawurowy koncert na cztery fortepiany przygotowany na Galę 40-lecia Festiwalu Jazz Juniors,  który wypromował takie talenty jak Marcin Wasilewski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Pianohoolingan Orzechowski i Leszek Możdżer. To właśnie ci czterej pianiści zagrają ponownie razem dla publiczności Enter Enea Festival.    

Bioart – nowy pierwszy dzień Festiwalu

Enter zawsze zapraszał do prób i eksperymentów. W  tym roku z muzycznym festiwalowym programem ruszamy dzień wcześniej. Po wernisażu Bogusława Bachorczyka, który w ABC Gallery zaprezentuje wystawę Chlorofil Utracony, a w Visual Parku odsłoni plenerową pracę pt. Królik, który widział jutro, o godz. 22:00 zaprosimy publiczność na koncert Symultanicznej Hybrydy Muzyki Improwizowanej z Bioartem, czyli projektu SHMIB. Jego muzycznym liderem jest Irek Wojtczak i zaproszona przez niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Razem z artystycznym duetem Elvin Flamingo odkrywają oni przed publicznością w wizualnym i brzmieniowym wymiarze – udźwiękowiony świat mrówek. Do przyrodniczego widowiska, jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer. Wstęp na poniedziałkowe wydarzenia jest bezpłatny.

Czarno-białą dominantę przenieśliśmy też na identyfikację graficzną festiwalu. Tegoroczny motyw wizerunkowy to ilustracja autorstwa Magdy Wolnej, poznańskiej artystki, zaproszonej do współpracy przez Bękarty, poznańskie studio odpowiedzialne za oprawę Festiwalu od jego pierwszej edycji.

Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” Enter odbywa się późną wiosną, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej atmosfery, bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Na portalu Eventim.pl do końca maja trwa przedsprzedaż biletów na koncertowe dni Festiwalu. Enter cieszy się wsparciem Miasta Poznań i WRPO, a od trzech edycji sponsorem tytularnym Festiwalu jest firma Enea.