Podczas pierwszej części, czwartego dnia Jazzu nad Odrą na scenie festiwalu wystąpił Leszek Możdżer ze specjalnym gościem, Skicki – Skiuk oraz Kendrick Scott Oracle.

Koncerty odbyły się 29 kwietnia.

Kiedy w roku 2015 szefem artystycznym Jazzu na Odrą został Leszek Możdżer, spontanicznie zaprosił laureata Grand Prix – krakowski kwartet NSI – do wspólnego grania na galowym koncercie. Tak narodziła się nowa jazzowa tradycja. Od tego czasu Leszek Możdżer przygotowuje z laureatem Grand Prix specjalny program i prezentuje go podczas kolejnej edycji. Dotychczas Możdżer zagrał ze zdobywcą GP 50. edycji festiwalu – NSI Quartet, z Vehemence Quartet (GP 51. edycji), a teraz szykuje specjalny koncert z grupą Skicki – Skiuk. Nieco enigmatyczna nazwa zespołu pochodzi od końcówek nazwisk jego członków. Muzycy – w różnym stopniu związani z Wrocławiem – wspólnie tworzą kompozycje na bazie przyniesionych na próbę pomysłów, wykształcając przy tym własny język muzyczny. Starają się implementować niestandardowe rozwiązania i rozwijać własną koncepcję zespołowego.

Amerykański perkusista, Kendrick Scott Oracle, należy do grupy nowatorów, do czego zapewne przyczyniła się kilkuletnia owocna współpraca z trębaczem Terrencem Blanchardem. Scott koncertował także z takimi gwiazdami jak Jazz Crusaders, Pat Metheny, Joe Lovano, Kenny Garrett, Dianne Reeves czy Lizz Wright. W najnowszej (sierpień 2016) ankiecie prestiżowego magazynu Down Beat został uznany przez amerykańskich krytyków za najlepszego perkusistę w kategorii Rising Star. We Wrocławiu gościliśmy już tego muzyka na 49. festiwalu, kiedy czarował publiczność w zespole wokalisty Kurta Ellinga. Teraz po raz pierwszy zagra we Wrocławiu z własnym zespołem w projekcie KENDRICK SCOTT ORACLE.

Ci ludzie stworzyli zupełnie nowe oblicze zespołu – komentuje Scott. Nasza muzyka jest odtwarzana z pasją i szczerością. W każdym utworze słuchacz jest poddany szeregowi skomplikowanych emocji – dodaje artysta.

Koncepcja KSO powstała pod wpływem mistrza Arta Blakey’a (Jazz Messengers) i filmu Matrix, w którym główny bohater Neo odwiedza Oracle (tłum. Wyrocznia), pytając o radę.