Mazolewski, Możdżer, Rojek, Sadowska i Morton – między innymi tych artystów połączy 27 maja na Placu Biegańskiego muzyka Krzysztofa Komedy. Ten wybitny kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych w świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, pionier jazzu nowoczesnego w Polsce, miał swój epizod częstochowski. W latach 1939-1946 mieszkał w naszym mieście.

W ostatnich latach Dzień Samorządu Terytorialnego w Częstochowie staje się okazją do przypomnienia znanych postaci, związanych z naszym miastem. Do tej pory odbyły się koncerty, które przywracały współczesnym choć na jedną muzyczną chwilę pamięć o Januszu Gniatkowskim i Kalinie Jędrusik. Teraz przyszedł czas na Krzysztofa Komedę.

Widowisko pod nazwą „Trzy dźwięki Komedy” odbędzie się 27 maja na Placu Biegańskiego.

– Komeda był bardzo przebiegłym kompozytorem, pisał prosto, ale mądrze. Miał w sobie potężny zew uczestniczenia w zjawisku, w którym jest muzyka. Jest przykładem na to, że to nie ty wybierasz muzykę, tylko muzyka wybiera Ciebie – tak o kompozytorze opowiada Leszek Możdżer.

Tytuł częstochowskiego koncertu stanowi właśnie nawiązanie do prostoty dźwięków i mądrości artystycznej Komedy.

KOMEDA MAZOLEWSKI

„Trzy dźwięki Komedy” to multimedialne widowisko muzyczne, do którego aranżacje muzyczne stworzy Wojtek Mazolewski i jego kwintet, w składzie: Oskar Torok –trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Kuba Janicki – perkusja. Gośćmi specjalnymi koncertu będą: Leszek Możdżer, Maria Sadowska, Artur Rojek, Ania Andrzejewska, Emose Uhunmwangho, James Morton z zespołu The Herbaliser. Między utworami publiczność usłyszy anegdoty i wypowiedzi osób współpracujących lub znających Komedę. W specjalnie opracowanej graficznie stylistyce zostaną przedstawione między innymi wspomnienia: Romana Polańskiego, Andrzeja Wojciechowskiego, Andrzeja Wajdy, Zofii Komedowej i wielu innych znakomitości. Komeda zostanie podczas widowiska pokazany nie tylko jako genialny kompozytor, ale też jako zwykły człowiek, z różnymi jego namiętnościami, fascynacjami i wątpliwościami.

Widowisku towarzyszyć będą wizualizacje w technice 3D i mapping. Prezentowane będą unikatowe zdjęcia oraz materiały wideo z koncertów artysty. Zostaną także przypomniane ważne momenty z jego życia, w tym między innymi jego związki Komedy z Częstochową, gdzie spędził okres wojny i gdzie Krzysztof Trzciński został Krzysztofem „Komedą”. Poznamy historię jego współpracy z Agnieszką Osiecką i Romanem Polańskim, drogę do sukcesu w Stanach Zjednoczonych oraz fenomen jego wyjątkowego podejścia do tworzenia muzyki filmowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego w Częstochowie – 27 maja 2017

Program Imprezy

Plac Biegańskiego:

  • 19.00 – Koncert Marcina Januszkiewicza (laureata PPA 2017)
  • 20.00 – Wręczenie statuetek Promotor Częstochowy
  • 20.30 – Koncert finałowy „Trzy dźwięki Komedy”

wystąpią: Wojtek Mazolewski Quintet, Leszek Możdżer, Maria Sadowska, Artur Rojek, Ana Andrzejewska, James Morton (The Herbaliser), Emose Uhunmwangho

Scenariusz i reżyseria: Marzena Kopczyńska– Urlich i Michał Gawlicz
Projekcje 3D: Precyzja.org
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Lach

Dodatkowe atrakcje:

  • 12.00 – Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej na Placu Biegańskiego
  • 12.00 – Strefa gastronomiczna – foodtruck

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater:

  • 17.00 – Otwarte spotkanie z Andrzejem Krakowskim