Wyjątkowe wydarzenie poświęcone postaci Tomasa Tranströmera – szwedzkiego pisarza i poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Na program koncertu złożą się chóralne utwory do poezji noblisty w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod batutą Szymona Wyrzykowskiego.

Śpiewane w oryginale wiersze będą wyświetlane w wersji polskiej na wielkoformatowym ekranie. Kilka wierszy Tomasa Tranströmera przeczyta wybitny aktor Jerzy Trela oraz Maria Dębska, która zasiądzie również za fortepianem.

TT-plakaty

W całość połączą je improwizacje znakomitego saksofonisty i klarnecisty jazowego Mikołaja Trzaski. Założyciel grupy Miłość, która stała się szybko jednym z filarów tzw. sceny yassowej, współpracuje też z innymi, znakomitymi jazzmanami. Na początku XXI wieku jego muzyka zaczęła penetrować obszary kultury klezmerskiej. Znany także ze współpracy z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, do którego filmów skomponował muzykę.

– Poezja Tomasa Tranströmera jest wizjonerska i poruszająca. Jego wiersze są dla mnie jak powieść. Przygotowując się do tego projektu staram się przeżyć każdy z nich. Najważniejsze dla mnie jest to, na ile ich treść jest w stanie wywołać we mnie wrażenia, które będę mógł wyrazić w formie muzyki. Ale ostatecznie nie wiem, co wydarzy się na scenie. Będę trochę jak komandos zrzucony na spadochronie na nową ziemię – mówi Mikołaj Trzaska.

Bilety:

20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy) dostępne w serwisach ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl

Rezerwacje:

bow@miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 31,32

DNI TRANSTRÖMEROWSKIE

  • 23 kwietnia 2017 r. / Katowice

W programie Dni Transtromerowskich w siedzibie Miasta Ogrodów znajdą się panele dyskusyjne wokół tematów wyłaniających się z wierszy Tranströmera (punkt wyjścia każdego panelu będą stanowić wybrane wiersze Poety), koncerty, performans słowno-muzyczny, wykład o Tomasie Transtromerze wygłoszony przez Kjela Espmarka, laureata Nagrody Tranströmera i spotkanie autorskie z Kjellem Espmarkiem – laureatem Nagrody Tranströmera miasta Västerås w 2010 roku.

W wydarzeniu wezmą udział tak znakomici twórcy, jak Ewa Lipska, Bronisław Maj, Tomasz Jastrun, Jakub Kornhauser czy Krzysztof Siwczyk.

Szczegółowy program wydarzenia:

11.30 Otwarcie

Przywitanie: Olga Brzezińska, Leonard Neuger, Piotr Zaczkowski
Gość specjalny: Monica Tranströmer

12.00-13.30 Dyskusja Domostwo poety: Na granicy

Magdalena Wasilewska-Chmura (prowadzenie), Tomasz Fiałkowski, Aleksander Nawarecki, Józef Olejniczak

14.00-16.30 Pokój Tranströmera: performance poetycki

Kilka faktów z życia Tomasa Tranströmera inspiruje instalację „Pokój Tranströmera”. Po pierwsze: muzyka (stale obecna w życiu i twórczości poety). Po drugie: czynnie wykonywany zawód psychologa. Po trzecie: wylew, który Tranströmer przeszedł w 1990 roku, skutkujący częściowym paraliżem i afazją. Po czwarte: szwedzka natura, tak bliska poecie, opisywana często w wierszach i wspomnieniach. Wreszcie, po piąte i najważniejsze: poezja. Do „Pokoju Tranströmera” prowadzi ciemny, wąski, słabo oświetlony korytarz, w którym słychać szum szwedzkiego morza; uspokajający, stały i rytmiczny ruch fal powinien zatrzeć u uczestnika poczucie świata rzeczywistego, którego jest stałą częścią. Pozwolić mu zapomnieć o tym, co go otacza. Sam „Pokój Tranströmera”, poza ścianami, podłogą i lampą, zawiera dwa tylko elementy. W Pokoju usiądzie na krześle aktor, naprzeciw niego, na drugim krześle może usiąść każdy, by przeczytać jeden wybrany wiersz Noblisty. Wiersz stanie się jedynym komunikatem między aktorem a odbiorcą, bowiem oprócz słów Tranströmera podczas spotkania nie padnie żadne inne.

14.30 – 16.00 Dyskusja Domostwo poety: Pamięć

Agnieszka Dauksza (prowadzenie), Filip Mazurkiewicz, Leonard Neuger, Piotr Śliwiński

16.15-17.15 Spotkanie autorskie: Kjell Espmark

z udziałem Zbigniewa Kruszyńskiego, Leonard Neuger (prowadzenie)

17.30-19.00 Spotkanie poetyckie: Mój Tranströmer

Bronisław Maj (prowadzenie), Tomasz Jastrun, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Krzysztof Siwczyk