„Dudzie – Graczowi”, jak sam tytuł wskazuje to płyta poświęcona twórczości wybitnego polskiego malarza Jerzego Dudzie – Graczowi (1941-2004). Kunszt i styl artysty stały się inspiracją do przedstawienia dalszego ciągu historii z autorskich obrazów, którą można podziwiać w najnowszym projekcie Mai Kleszcz.

Jerzy Duda – Gracz zafascynowany był „tutejszością” oraz polskością. W swoich obrazach uwiecznił m.in. subiektywne wyobrażenie na temat Polski i Polaków, w pełnej krasie przedstawił też uroki polskiego krajobrazu. Jego dziedzictwo postanowiła pielęgnować córka Agata Duda – Gracz. Jak sama przyznaje: „czuję się spadkobiercą tradycji i postaw moich rodziców, babek i dziadków. Cząstką polskiej kultury, obyczaju i wiary, będąc też dziedzicem polskich grzechów: głupoty, nieżyczliwości, prywaty, zawiści, obłudy i kompleksów”.

Teksty Agaty Dudy – Gracz zachwycają błyskotliwym ujęciem tematu poszczególnego obrazów ojca. Jej słowa stanowią dalszy ciąg opowieści, a w niektórych przypadkach to wręcz w pełni subiektywne interpretacje (być może nawet całkowicie odmienne od zamierzenia samego autora?). Z całą pewnością nadały obrazom nowe życie.

Swoisty klimat, nieskażony elektroniką i sztucznymi unowocześnieniami, nadają m.in. dawne polskie instrumenty: suka, cymbały, skrzypce, wiolonczela, fidel, baraban, gitara barokowa, na których zagrali członkowie, specjalnie powołanego do tego projektu, Kwartetu Prowincjonalnego, w którego skład wchodzą: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak, Marta Maślanka i Bartłomiej „Bart” Pałyga. Prostota i oszczędność formy w tym wydaniu wydobywają  wiele znaczeń. Brzmienie na płycie stanowi wypadkową twórczości w Kapeli ze Wsi Warszawa oraz IncarNations, w której dźwięki pieśni ludowych przenikają się z korzennym bluesem.

Całość spaja inspirujący wokal Mai Kleszcz i jej niepretensjonalne podejście do muzyki. Artystka umiejętnie żongluje emocjami wprawiając słuchacza w nastrój nostalgii, niekiedy smutku, ale przede wszystkim refleksji…

Na uwagę zasługuje oczywiście wersja graficzna albumu. Miniaturki obrazów Jerzego Dudy – Gracz zestawione jednocześnie z tekstami jego córki pozwalają na ich wnikliwą i nieskrępowaną interpretację.

Najnowszy album Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego to, w pełni zasługująca na uznanie, wysublimowana i wymagająca kontemplacji propozycja dla wszystkich miłośników sztuki: muzyki, malarstwa, poezji…

Ocena płyty: